15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak określić stan zdrowia na podstawie wyglądu

Czy zawsze lubisz swoje odbicie w lustrze? Oczywiście siniaki pod oczami można przypisać brakowi snu lub złej pogodzie, a pryszcz, który skoczył na czoło, można przypisać wędzonej kiełbasie zjedzonej dzień wcześniej.

Ale co, jeśli te niedoskonałości skóry nie są przypadkiem, ale poważnymi objawami nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych? Po wyglądzie, na podstawie stanu skóry, paznokci, włosów, a nawet chodu, można dość dokładnie określić pierwsze oznaki początkowej choroby.

Jak określić stan zdrowia na podstawie wyglądu

Jak określić stan zdrowia na podstawie wyglądu

Pierwsze oznaki choroby

Kiedyś Nikołaj Iwanowicz Pirogow opracował atlas „ Twarz pacjenta ”. Twierdził, że prawie każda choroba pozostawia swój charakterystyczny ślad na twarzy człowieka.

W dzisiejszych czasach są już specjalne programy komputerowe, które są w stanie rozpoznać choroby, a nawet rzadkie zespoły genetyczne na podstawie rysów twarzy pacjenta z dokładnością do 70%.

Taki program przedstawia twarz w postaci diagramu kluczowych punktów. Porównując położenie tych punktów i odległość między nimi z informacjami z bazy danych, komputer dokonuje wstępnej diagnozy na długo przed pojawieniem się innych klinicznych objawów choroby. W niektórych przypadkach jest to niezwykle ważne.

Występujące cechy

Cera

Żółtawy odcień skóry występuje w chorobach wątroby, szarawe – serca. Ziemista cera, „obniżona” twarz to oznaka rozwoju choroby nowotworowej. Niebieskawa bladość twarzy jest objawem anemii lub patologii płuc.Jeśli twarz jest czerwona, może to być oznaką różnych chorób skóry, a także konsekwencją niedoboru magnezu w organizmie. Woskowata cera to objaw gruźlicy .Żółtawy odcień skóry, przerzedzone włosy, małe wole – to wszystko objawy niedoczynności tarczycy (brak hormonów tarczycy). Taką diagnozę postawili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) w Mona Lisie, przedstawionej na słynnym obrazie Leonarda da Vinci.

Oczywiście bardzo trudno jest postawić trafną diagnozę na podstawie jednego obrazkowego portretu, chociaż same takie badania są interesujące .

Wysypki skórne

Wysypki skórne to prawdziwa mapa chorób. Ich pojawienie się na czole może świadczyć o problemach jelita cienkiego, górnej wargi i policzków – jelita grubego, jeśli wylewa się na skronie – sprawdź woreczek żółciowy, problematyczne miejsce na brodzie jest powodem do konsultacji z ginekologiem.

Zmarszczki

Głęboka bruzda między brwiami (szczególnie w połączeniu z mocno zaciśniętymi ustami) sugeruje, że dana osoba cierpi na jakiś rodzaj przewlekłego zespołu bólowego od dłuższego czasu. Drobne zmarszczki między brwiami, zwłaszcza w połączeniu z cieniami pod oczami – wątroba jest przeciążona. Możesz znaleźć link do pełnej „mapy zmarszczek” na końcu tego artykułu.

Niebieskie usta

Początkowa niewydolność serca objawia się na twarzy okresowo niebieskimi ustami. Jeśli to zauważysz, jest to poważny powód, aby udać się do lekarza.Białe lub blade usta mogą wskazywać na anemię, problemy z krążeniem krwi i limfy. Jeśli na ustach są brązowe plamki, może to być oznaką inwazji robaków. Spierzchnięte usta wskazują na problemy z przewodem pokarmowym.

Kolor nosa

Żyły naczyń krwionośnych w nosie pojawiają się w chorobach serca, a także w zwiększeniu tętnic ciśnienie. Niebiesko-czerwony kolor nosa często wskazuje na niskie ciśnienie krwi.Okresowe lub utrzymujące się zaczerwienienie nosa może również ostrzegać przed przewlekłą chorobą żołądka. Pogrubienie lub blednięcie skrzydeł nosa charakteryzuje choroby płuc.

Spójrz w oczy

Czerwone smugi w twardówce – sygnał nerwowego wyczerpania, chronicznego zmęczenia … A zażółcenie twardówki mówi o chorej wątrobie. Jeśli obszar wokół oczu ma jasnoróżowy kolor, możliwe są choroby pęcherza i gruczołu krokowego.

Cienie i worki pod oczami

Cienie i worki pod oczami mogą oznaczać nudności nerki lub pęcherz. Utrata rzęs sygnalizuje ogólny spadek odporności i brak witamin z grupy B. Jest to również możliwy objaw niedostatecznej funkcji gonad.

„Mokry” blask oczu, obrzęk powiek i ich wybrzuszenie mogą świadczyć o nadczynności tarczycy – zwiększonej aktywności tarczycy. Prawdopodobnie tajemniczy model, za pomocą którego Iwan Nikołajewicz Kramskoy napisał swoje „Nieznane”, cierpiał na tę właśnie chorobę.

O czym mówi język

Każda strefa w naszym języku jest projekcją pewnego organu, a jeśli jakiś narząd jest dotknięty, a następnie zmienia się wygląd i kolor samego języka. Tabliczka na języku wskazuje również, że coś jest nie tak w organizmie: im grubsza płytka, tym bardziej wpływa na odpowiedni organ.

Zęby

  • Jeśli płytka nazębna znajduje się u podstawy języka, co oznacza, że ​​przewód pokarmowy osoby jest wyraźnie uszkodzony, a jeśli płytka znajduje się na czubku języka lub na krawędziach, płuca cierpią.
  • Zaczerwienienie końcówki w środku i niebieskawy lub fioletowy kolor języka wskazują na słabe serce.

Język

  • Krzywizna fałdu na końcu języka wskazuje na osteochondrozę szyjki macicy, w środku – na odcinku lędźwiowym.
  • Pęknięcia w języku mogą sygnalizować o patologii nerek, chorobach krwi, zaburzeniach metabolicznych i zaburzeniach równowagi hormonalnej.
  • Plamy po prawej stronie i zażółcenie na języku wskazują na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym, po lewej i pośrodku opowiadają o nieprawidłowościach w śledzionie.
Określanie swojego stanu zdrowia po wyglądzie

Określanie swojego stanu zdrowia po wyglądzie

Określanie swojego stanu zdrowia po wyglądzie

Jak wyglądasz, możesz łatwo określić stan swojego ciała, zidentyfikować problemy zdrowotne, które możesz już mieć lub które dopiero zaczynają się manifestować.

Wystarczy, że przyjrzysz się sobie i swojemu blisko. Ale nie spiesz się z wnioskami, nie diagnozuj siebie i nie stosuj samoleczenia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, udaj się do lekarza i poddaj się badaniu.

Chińscy lekarze twierdzą, że pojawienie się głębokich zmarszczek w niektórych obszarach może być oznaką chorób wewnętrznych. Nasi redaktorzy powiedzą Ci, jak czytać „mapę zmarszczek” i co ona może Ci powiedzieć.

Poprzednia publikacja
Przydatne właściwości lubczyku
Nastepna publikacja
Szkodliwość chleba czyli dlaczego warto wykluczyć chleb z diety
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.