15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Psychoterapia par i małżeństw – kiedy się na nią zgłosić i jak zacząć naprawiać swój związek?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak uratować swój związek i co zrobić, aby przywrócić dawną namiętność lub rozwiązać trudne problemy. Z pomocą przychodzi psychoterapia par i małżeństw, która jest doskonałym rozwiązaniem dla relacji w kryzysie.

Kiedy zgłosić się na psychoterapię par i małżeństw?

W związku dwojga ludzi pierwsze problemy często zaczynają pojawiać się po wygaśnięciu namiętności. Dzieje się to zwykle po dwóch lub trzech latach, a konsekwencją mogą być kłótnie, zdrady i trudności w komunikacji. Warto wiedzieć o tym, że na kryzys narażone są zarówno pary z krótkim, jak i długim stażem, ponieważ największe znaczenie ma nie czas trwania związku, a relacja między partnerami. Jednym z rozwiązań dla takich związków jest terapia par i małżeństw, która skierowana jest do osób przechodzących kryzys, z problemami. Na tego typu spotkanie z psychoterapeutą można umówić się w wielu miejscach, i to zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Jednym z takich miejsc jest Strefa Myśli, czyli poradnia specjalizująca się w psychoterapii i rozwoju osobistym. Należy pamiętać, że terapia par jest skierowana zarówno do osób w związkach formalnych, jak i nieformalnych. Kiedy warto zgłosić się po pomoc? Przede wszystkim w sytuacji, gdy partnerzy nie potrafią samodzielnie rozwiązać problemów i trudności. Przykładem może być zdrada jednego z małżonków, uzależnienie od alkoholu, hazardu czy narkotyków, a także brak seksu w związku oraz trudności komunikacyjne. Zdarza się, że para zgłasza się z powodu problemów u jednego z partnerów i wtedy konieczna jest dodatkowa motywacja do działania. Może się zdarzyć, że tylko jedna osoba zauważa problem i chce coś zmienić, a druga pozostaje w stagnacji i codziennej rutynie. Warto także zaznaczyć, że czasami małżonkowie zgłaszają się do psychoterapeuty nie po to, aby utrzymać relację, ale po to, aby psycholog pomógł im przejść przez rozwód w sposób jak najmniej bolesny i niewyczerpujący emocjonalnie.

Naprawa związku krok po kroku

Naprawa relacji nie zawsze jest prosta, ponieważ w wielu wypadkach partnerzy zgłaszają się po pomoc po wielu miesiącach lub latach zaniedbań, trudności i problemów we wzajemnej komunikacji. Nie warto odkładać kryzysów i konfliktów, tylko od razu należy wybrać się do psychoterapeuty i opisać swój problem. Pierwszym krokiem do naprawy związku jest więc podjęcie decyzji o działaniu, zapisanie się na psychoterapię i spotkanie ze specjalistą. Następnym etapem jest chodzenie na wizyty, dbanie o motywację i robienie tego, o co prosi psychoterapeuta. Zdarza się, że psycholog zleca małżeństwom różne zadania domowe, które mają wspomóc cały proces psychoterapii. Kolejnym krokiem jest poprawa wzajemnej komunikacji, a więc skoncentrowanie się na tym, aby rozmawiać o problemach, a nie je wypierać. Czas trwania psychoterapii par zależy od danego problemu, a także motywacji obojga partnerów.

Poprzednia publikacja
Trampki – dlaczego każda kobieta powinna je mieć?
Nastepna publikacja
Posiadanie kota wpływa na nasze zdrowie fizyczne
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.