15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Pluskwa

Pluskwy – Zwalczanie pluskiew ,dezynsekcja pluskwy domowej

Pluskwy to wyjątkowe owady, ponieważ mogą atakować ludzi. Dlatego aktywność tych pasożytów jest wyraźnie odczuwalna przez mieszkańców mieszkań, domów i domków letniskowych niemal natychmiast po wejściu owadów do pomieszczenia – pozostawiają na skórze liczne i nieprzyjemne ślady ugryzień. A te ukąszenia sprawiają, że pluskwy są najbardziej nieprzyjemnymi ludzkimi towarzyszami.

Co to jest pluskwa

Pluskwa to owad domowy to owad o wielkości do 1 cm, koloru ciemnobrązowego lub jasnobrązowego. Źródłem pożywienia dla tego błędu jest krew ludzi i zwierząt domowych.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy to bezskrzydłe owady o długości 3-5 mm, mają płaskie, szerokie ciało. Kiedy są głodne, oglądane z góry stają się prawie okrągłe; na ich ciele zawsze wyraźnie widać ucisk.

Dorosłe pluskwy mają jednolity kolor. Ciało głodnego owada jest jasnoczerwone. Po nasyceniu krwią błąd ciemnieje, czasami do czerni. Zgniecione, dobrze odżywione robaki pozostawiają na łóżku brązowe plamy, które często są pierwszym objawem pojawienia się pasożytów.

Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa ma kolor od żółtego, półprzezroczystego do ciemnobrązowego (po kolorze można również rozpoznać, kiedy się żerował). Owad ma płaskie ciało, o długości od 1 do 8 mm, w zależności od tego, jak długo i ile żywił się krwią. Trąbka wystaje z krawędzi głowy owada, przeznaczona do przebijania (miękkich) tkanek człowieka, zwierzęcia i ssania krwi (karmienie). Pluskwa posiada również szczęki (górną i dolną) w postaci przekłuwającego, niepodzielnego włosia, które tworzą dwa kanały. Jeden z nich, szeroki, służy do pobierania krwi. Drugi, wąski, ma na celu uwolnienie tajemnicy (środka znieczulającego) do miejsca, z którego robak będzie pił krew. Ze względu na samą geometrię i elastyczność ciała. Głodny błąd nie jest zbyt wrażliwy na mechaniczne metody niszczenia. Przeciwnie, dobrze odżywiony błąd staje się zaokrąglony, staje się mniej mobilny. W ten sposób można go łatwo zmiażdżyć.

!!! Podczas jednego karmienia pluskwa zjada krew, która jest dwa razy większa od masy jego ciała, więc larwy pluskiew rosną w niesamowitym tempie, a dorosłe samice składają jaja prawie codziennie.

Larwy są podobne do dorosłych pluskiew, ale jaśniejsze i mniejsze. Jajka są białawe (do 1 mm długości).

Styl życia pluskiew

Pluskwy to owady nocne. Z łatwością czołgają się z jednego pokoju do drugiego, a także można je przynosić z rzeczami, ubraniami i starymi meblami.

Błędy są najbardziej aktywne we wczesnych godzinach porannych, od 3 do 6 rano. Ze względu na swoją mobilność i dużą prędkość pluskwy mogą dostać się z dowolnego zakątka mieszkania do łóżka w ciągu kilku minut, spędzić 20-25 minut na samym jedzeniu i szybko dostać się do schronienia.

Robaki mają doskonale rozwinięty zmysł węchu: wykrywają ofiarę ze znacznej odległości.

W najbardziej dogodnych dla owadów schroniskach tworzą się duże skupiska pasożytów, które nazywane są gniazdami, łatwo je wykryć dzięki czarnej lub brązowej skórze larw.

Pluskwy żywią się raz na 5-10 dni. Dobrze odżywiony owad trawi pokarm w schronisku i nie rzuca się w oczy.

Pluskwa jest bardzo płodna: samica w ciągu swojego życia składa ponad 300 jaj, około 4-5 jaj dziennie.

Larwy pluskiew wylęgają się z jaj w dniach 5-6, a po 4-5 tygodniach zamieniają się w dorosłe pasożyty. W tym czasie topią się kilka razy, a chitynowe muszle pozostałe po linieniu mogą służyć jako dobry znak obecności pluskiew w domu.

Jak porusza się pluskwa?

Pluskwy poruszają się dzięki wytrwałym nogom, więc można je spotkać nie tylko w meblach i bezpośrednio na miejscu do spania, ale także na podłodze i suficie. Owad nie lubi światła dziennego i wychodzi z ustronnych miejsc (listwa przypodłogowa, linoleum, tapeta, książki, kieszenie i fałdy ubrań) wieczorem i nocą.

Jaki jest styl życia pluskiew?

Pasożytniczy styl życia jest charakterystyczny dla obu płci. Jest nocny, a za dnia chowa się w szczelinach ścian, listwach przypodłogowych (górnych i dolnych), pod tapetą, w rowkach mebli, materacach, gniazdach, książkach, parkietach, ubraniach, łóżkach, elektronice, w zaciemnionych i ciepłych miejscach, w klatkach dla ptaków i Zwierząt. Ale z silnym głodem i dużą populacją pluskiew czołgają się i atakują nawet w ciągu dnia. Pluskwy nie mają wspólnych gniazd, ale gromadzą się w bezpiecznych, ciemnych miejscach w pobliżu jedzenia (ludzi). Miejsca te można wizualnie zidentyfikować po ciemnych plamach odchodów pluskiew, wraz z którymi można znaleźć ich jaja i odrzucone skórki larw. Pluskwy dobrze zakorzeniają się w prawie każdym pomieszczeniu, niezależnie od ich stanu sanitarnego. W ciemności pluskwy opuszczają schronienie i atakują osobę (wysysając krew na otwartych przestrzeniach ciała), z reguły od 12:00 do 8:00. Pluskwy żywią się wyłącznie krwią.

Pluskwy i ich ukąszenia: czy są niebezpieczne?

W ciele pluskiew stwierdzono kilkadziesiąt patogenów różnych groźnych dla człowieka chorób. Ale te patogeny znaleziono tylko w kale pluskiew i ich narządach wewnętrznych i nie zostały przeniesione przez ugryzienie.

Jednak ugryzienie przez pluskwę może być obarczone pewnymi problemami – reakcją alergiczną na ugryzienie.

Alergia na ukąszenia owadów występuje u 80% osób. Takimi objawami mogą być grudki, zaczerwienienie, swędzenie, ból, a czasem wstrząs anafilaktyczny.

70% ofiar pluskiew nie czuje ugryzień. Z tego powodu ludzie nawet nie podejrzewają, że owady wysysają krew w nocy.

Same ugryzienia pluskiew są ułożone w rzędzie od czterech do pięciu czerwonych kropek. Ze wszystkich owadów wysysających krew, robaki są jedynymi, które wysysają krew po kolei z kilku ran w celu nasycenia.

Konsekwencje ukąszeń pluskiew

Żywiąc się krwią ludzi, robak wydziela toksyczną toksynę, która dostaje się do organizmu człowieka. Ukąszenia owadów domowych tworzą niewielką ranę i w większości przypadków są porównywalne z ugryzieniem komara lub małej gryki. Wiele ukąszeń powoduje stan zapalny, łuszczenie się i swędzenie. Poniższe kroki mogą pomóc złagodzić objawy i zmniejszyć podrażnienie:

 • opłucz obszar ukąszenia przegotowaną wodą;
 • leczyć nadtlenkiem wodoru lub innym środkiem antyseptycznym;
 • nasmarować skórę kremem antybakteryjnym.

Jeśli znajdziesz miejsce ukąszenia, masz gorączkę, odczuwasz poważne złe samopoczucie, osłabienie, musisz udać się do lekarza, oddać krew do analizy. W takim przypadku wymagane jest leczenie specjalnymi antybiotykami i maściami.

Pluskwa domowa

Pluskwy nie są owadami ściśle nocnymi, ale są bardziej aktywne w nocy, kiedy mogą niezauważalnie żerować na żywicielu. Owady spędzają dzień w miejscach ukrytych przed ludzkim wzrokiem i światłem, na przykład w pęknięciach i szwach mebli, za obrazami, w nieprzyklejonych obszarach tapet, w studzienkach kablowych itp., A nocą polują.

Jaja pluskwy

Jaja pluskiew wyglądają zupełnie inaczej niż to sobie wyobraża większość ludzi. Wiele osób myli swoje czarne odchody lub strawioną krew z jajami pluskiew. Tak wyglądają jaja pluskwy

Samica składa do dwunastu jaj dziennie, pod koniec życia ich liczba dochodzi do pięciuset sztuk. W ten sposób pluskwy chronią się przed wyginięciem – jedna inseminacja i codzienne zniesienie. Dzięki lepkiej substancji można je znaleźć w różnych miejscach, nawet na pionowych powierzchniach. Jajka wielkości 1 milimetra są cylindryczne i perłowe, żółtawe lub przezroczysto-białe, z wieczkiem na końcu.

Proces składania jaj rozpoczyna się dwa dni po spożyciu krwi przez samicę. Liczba jaj w lęgu zależy od temperatury w pomieszczeniu; optymalne warunki to 12-37 stopni, niezależnie od pory roku. Czas narodzin larw zależy od warunków zewnętrznych i wynosi 4-29 dni. Larwy wyglądają tak samo jak dorosłe osobniki, tylko są mniejsze i jaśniejsze.

W przeciwnym razie nie ma różnic, podobnie jak ich „rodzice” szukają ofiary, aby posmakować krwi, a czasami mogą umrzeć z głodu przez długi czas. Ogólnie cykl rozwojowy od jaja do dorosłości trwa 40-100 dni. Oprócz temperatury ilość pożywienia wpływa na tempo rozmnażania i rozwoju. Ale w każdym razie po 5-25 dniach larwy wykluwają się z jaj.

Jeśli w Twoim mieszkaniu pojawią się pluskwy, możemy z całą pewnością powiedzieć, że już składają jaja.

Gdzie znajdę jaja pluskiew ?

Możliwe punkty mocowania dla jaj pluskiew:

 • połączenia elementów łóżka i szczelin;
 • materac lub pościel;
 • szafki nocne przy łóżku;
 • za obraną tapetą;
 • pod listwami przypodłogowymi;
 • pod dywanem lub za nim na ścianie;
 • za obrazami lub w ich ramach;
 • wewnątrz elektroniki lub sprzętu AGD;
 • za bateriami;
 • w sierści zwierząt domowych;
 • w kanałach wentylacyjnych.

Zwalczanie pluskwy

Ponieważ pluskwa towarzyszy człowiekowi przez całą historię rozwoju cywilizacji, opracowano z nimi wiele sposobów walki.

Pluskwy mają kilka cech biologicznych: pluskwy są wrażliwe na temperaturę w pomieszczeniach. Zwykle czują się w zakresie temperatur od +10 do + 30 ° С. W temperaturach powyżej 50 ° C owady i ich jaja giną natychmiast, w temperaturze poniżej + 5 ° C owady zapadają w stan zawieszenia.

Zwalczanie pluskiew metodami temperaturowymi jest skuteczne, ale trudne technologicznie.

Obecnie najskuteczniejszą metodą niszczenia pluskiew jest stosowanie środków do zwalczania szkodników. Ich właściwe użycie pozwala szybko pozbyć się pluskiew.

Możesz sam poradzić sobie z pluskwami. Jednak najlepiej jest pozwolić specjalistom na przeprowadzenie środków zwalczania szkodników przeciwko pluskwom.

Pluskwy dezynsekcja

Zniszczenie pluskiew w mieszkaniu to cały szereg środków zgodnych składa się z następujących etapów:

– Wstępne badanie sanitarno-epidemiologiczne obiektu w celu określenia miejsc lokalizacji owadów i określenia ich liczby.
– Wybór metody niszczenia pluskiew i sporządzenie planu pracy.
– Wdrożenie sanitarno-higienicznych środków dezynfekcji.

Istnieją następujące metody niszczenia pluskiew w mieszkaniu lub w obiektach komunalno-komercyjnych:

Korzystanie z generatora zimnej mgły.

Zaletą jest opryskiwanie insektycydami drobno zdyspergowanymi (od 5 do 50 mikronów) cząstkami, które pozostają w zawiesinie do 3 godzin. Taka mgła przenika do wszystkiego, nawet trudno dostępnych miejsc, nie pozostawiając żadnych szans na zbawienie dla krwiożerczych owadów. Wytwornice mgły na zimno są bezpieczne dla mebli i sprzętu AGD.

Korzystanie z generatora gorącej mgły.

Nadaje się do lokalnego przetwarzania odzieży, obuwia i pościeli. Dodatkową zaletą jest negatywny wpływ temperatury na pluskwy.

Poprzednia publikacja
Seks zapobiega zawałom serca u mężczyz
Jakie obowiązki musi wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech?
Nastepna publikacja
Jakie obowiązki musi wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.