15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Żele do mycia ciała – jak uniknąć podrażnień?

Żel do mycia ciała ma jedną podstawową funkcję – dobrze oczyścić skórę. Goniąc za kolorowymi konsystencjami i intrygującymi, nowymi zapachami często o tym zapominamy. Jak wybrać kosmetyk, który będzie łagodny, skuteczny i odpowiedni do stosowania dla wszystkich domowników? Zanim wybierzesz się na zakupy, przeczytaj nasze podpowiedzi!

Dermokosmetyki – dla wymagającej skóry

Dobry kosmetyk do mycia to taki, który nie podrażni delikatnej skóry dziecka, a jednocześnie domyje Twojego partnera po najcięższym treningu. Co więcej, wrażliwość i skłonność do alergii skórnych nie jest w żaden sposób powiązana z płcią, a jednak to kosmetyki dla panów zazwyczaj zawierają najbardziej agresywne substancje myjące. 

Wybierz dobrze kosmetyk, którego używasz codziennie

Codzienne mycie ciała żelem, który jest za mocny, to gotowy przepis na problemy skórne. Silne detergenty zaburzają naturalną barierę hydro lipodową skóry – tę delikatną warstwę ochronną, która pomaga utrzymać jej optymalne nawilżenie. Jednym z pierwszych sygnałów zwiastujących problemy jest nadmierne przetłuszczanie się i swędzenie. Z czasem do dolegliwości dochodzą wypryski, odstające skórki i pęknięcia na powierzchni naskórka. Bez tej naturalnej ochrony, skóra będzie walczyć o przetrwanie, znacznie obniżając komfort Twojego życia.

Jaki zatem powinien być dobry żel?
uniwersalny – nadający się do stosowania zarówno przez dzieci, jak i dorosłych
z niewielką ilością substancji zapachowych i barwiących – nie pełnią one w kosmetyku żadnej funkcji poza estetyczną, a są jednymi z częściej alergizujących substancji
delikatny – oparty na łagodnych detergentach
łagodzący – nawet łagodne substancje powierzchniowo czynne mogą być dla skóry nieco drażniące, dlatego dobrze, gdy żel ma w składzie np. łagodzący sok z aloesu, czy pantenol.

Czego szukać w składzie dobrego żelu pod prysznic?

Nie musisz być ekspertką czytania składów, by móc sprawnie ocenić, czy wybrany przez Ciebie produkt będzie łagodny! Mamy kilka podpowiedzi: przede wszystkim jeżeli wśród osób, które będą korzystać z żelu do mycia ciała, znajdują się alergicy, czy wrażliwcy – rekomendujemy zakup produktów oznaczonych jako „dermokosmetyki”. Znajdziesz je w aptekach, ale coraz częściej także w drogieriach. Takie produkty przechodzą o wiele bardziej restrykcyjne badania, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. To oznacza, że ich producenci przykładają szczególną uwagę do bezpieczeństwa i skuteczności.

Szukaj łagodnych detergentów: najpopularniejsze z nich, które możesz znaleźć również w szamponach do włosów to  Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine. Pierwszy z nich jest nieco silniejszy, drugi – łagodny. Często występują w duecie, by umożliwić łagodne, ale dokładne oczyszczenie skóry i optymalną produkcję piany, ułatwiającej mycie. Kupując żele do mycia ciała, nie musisz dbać o to, by miał on właściwości odżywcze, ale warto szukać produktów, których formuły są uzupełniane przez substancje nawilżające takie jak: sok z aloesu (Aloe Barbadensis Leaf Juice) inulinę (Inulin) czy pantenol (Panthenol).

Poprzednia publikacja
Od jakiego wieku można zostać opiekunką seniora w Niemczech?
Nastepna publikacja
Plisy czy rolety dzień noc – co wybrać?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.