15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak działa bakteriobójcze promieniowanie UVC

Ultrafiolet to obecnie jeden z najlepiej zbadanych rodzajów promieniowania elektromagnetycznego. Ze względu na bogatą historię badań na jego temat, odkryto wiele aspektów jego wpływu na przyrodę oraz możliwych technik zastosowania go w rozmaitych celach. Bardzo ciekawe właściwości posiada szczególnie jeden z rodzajów promieniowania ultrafioletowego – typ UV-C. Czym się on wyróżnia oraz jak stosuje się go w celach dezynfekcji?

Promieniowanie UV-C – co różni je od pozostałych typów?

Promieniowanie UV-C to jeden z typów ultrafioletu. Podobnie jak UV-A i UV-B wchodzi on w skład emitowanego przez słońce nadfioletu, jednak w przeciwieństwie do nich, jest on w całości pochłaniany przez warstwę ozonową Ziemi. Promieniowanie UV-C wyróżnia się najkrótszą falą – od 100 do 280 nanometrów. W zasadzie nie występuje ono w środowisku naturalnym człowieka, może natomiast zostać wytworzone. UV-C stwarza o wiele większe niebezpieczeństwo dla organizmów żywych niż ma to miejsce w przypadku pozostałych typów ultrafioletu. Korzystając z tego rodzaju promieniowania, należy więc zachowywać szczególną ostrożność. Ekspozycja człowieka na ten rodzaj nadfioletu może doprowadzić do poparzeń podnieść stopień ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.

Jak stosuje się promieniowanie UV typu C?

Swoje zastosowanie UV-C znalazło przede wszystkim w dezynfekcji. Ten sposób wykorzystania zawdzięcza swoją popularność nie tylko wysokiej skuteczności, lecz także stosunkowo niskiej cenie. Z tej techniki odkażania na szeroką skalę korzystają przede wszystkim obiekty medyczne, takie jak szpitale czy przychodnie. Znajdziemy je także w innych miejscach, w których zachowanie sterylnych warunków jest niezwykle istotne – są to na przykład gabinety kosmetyczne i laboratoria. Dzięki promieniowaniu UV-C dbanie o czystość mikrobiologiczną jest bardzo prostym zadaniem – lampę wystarczy pozostawić włączoną na określony czas. Nowoczesne świetlówki bazujące na tym typie ultrafioletu wykorzystują technologie mające wpływ na obniżenie poboru mocy, a tym samym zredukowanie ponoszonych kosztów prądu. Ten rodzaj promieniowania wykorzystywany jest w lampach rtęciowych średnioprężnych bądź ksenonowych, korzystają z niego także świetlówki UVC. Ten rodzaj nadfioletu wytwarzany jest za pomocą promiennika bakteriobójczego TUV, w którego skład wchodzi szkło kwarcowe.

Jak promieniowanie UV typu C wpływa na organizmy żywe?

Choć sposób działania promieniowania UV-C zwykło się nazywać bakteriobójczym, nie jest to zbyt precyzyjne określenie. Wskutek jego działania zniszczeniu bądź unieszkodliwieniu ulegają nie tylko bakterie, lecz także grzyby, wirusy, pleśń oraz inne mikroorganizmy. Ten typ ultrafioletu oddziałuje na bezpośrednio na komórki, a następnie jest przez nie absorbowany, ingerując w ich DNA. Wskutek takiego działania zostaje wytworzona reakcja chemiczna, która unieszkodliwia niepożądane drobnoustroje. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy lampy oraz czasu naświetlania. Zbyt krótka lub słaba ekspozycja patogenu na UV-C może doprowadzić nie do zniszczenia, lecz do mutacji organizmu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://4med.eu/dezynfekcja-pomieszczen-przy-pomocy-uv-c-na-czym-polega/.

Poprzednia publikacja
Kiszenie kapusty w beczce
Nastepna publikacja
Jakie okna wybrać do nowego domu?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.