15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak wpisać niemieckie znaki (umlauty itp) na klawiaturze polskiej

Często stajemy przed koniecznością wpisania na klawiaturze specjalnych znaków niemieckich – umlautów (ü, ö, ä) i escet (ß).

W alfabecie niemieckim występuje 26 liter łacińskich, trzy znaki „a-umlaut”, „o-umlaut”, „u-umlaut”, które są oznaczone za pomocą znaku diakrytycznego w postaci dwóch kropek nad literą – pisownia: ä, ö, ü i ligatura – ß.

Umlaut mówi, że dźwięk uzupełniony o dwie kropki nad literą różni się fonetycznie od dźwięku wskazywanego przez tę samą literę bez umlautu i jest odpowiednio odczytywany w inny sposób:

  • ä – czyta jak „e”,
  • ö – podobne do rosyjskiego „ё”, wymawiane razem z „o”,
  • ü – jak „yu” jednym słowem, na przykład „Lucy”.

Znak ß, zwany escet, oznacza długie „s”. Jednocześnie wskazuje również, że poprzednia samogłoska ma dźwięk wydłużony, a połączenie dwóch liter s („ss”) w jednym rzędzie skraca brzmienie samogłoski znajdującej się przed nimi.
Zestaw znaków niemieckich ä, ö, ü i ß na klawiaturze bez układu niemieckiego

Ze względu na fakt, że escet i litery z umlautami mają inny dźwięk niż podwójne „s” i litery bez kropek nad nimi, nie można pominąć umlautu, aby uniknąć niejednoznaczności.

Podczas pisania niemieckiego tekstu na klawiaturze, jeśli niemiecki układ klawiatury nie jest zainstalowany, pojawia się pytanie o oznaczenie specjalnych niemieckich znaków. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu.

Jak wpisać niemieckie znaki na klawiaturze polskiej

Jak wpisać niemieckie znaki na klawiaturze polskiej

Jak wpisać niemieckie znaki na klawiaturze polskiej

Można to zrobić na kilka sposobów:

Zastąpienie znaków

1. Znaki specjalne można zastąpić zgodnie z następującą zasadą:
– ü = ue
– ö = oe
– ä = ae
– ß = ss

Ta metoda jest odpowiednia, jeśli nie piszesz zbyt często (chociaż ta zasada jest ogólnie akceptowana i wszyscy Niemcy zrozumieją, jeśli napiszesz w ten sposób).

Zmiana języka komputera

Zmiana języka w ustawieniach komputera
Ustaw niemiecki układ klawiatury.

W systemie Windows można to zrobić w następujący sposób: Start —> Panel sterowania —> Opcje regionalne i językowe —> Zainstalowane usługi —> Dodaj —> niemiecki (Niemcy).

stawianie niemieckiego układu klawiatury

Jeśli nadal musisz często pisać teksty w języku niemieckim, na przykład korespondować z partnerami z Niemiec, Austrii itp. Lub komunikować się w sieciach społecznościowych z rozmówcami niemieckojęzycznymi, najlepszym sposobem jest nadal zainstalowanie niemieckiego układu klawiatury.

Aby zainstalować taki układ, możesz skorzystać z menu „Start”, postępując zgodnie z algorytmem:

Start – Ustawienia – Panel sterowania – Opcje regionalne i językowe – Języki – Zainstalowane usługi – Dodaj – Niemiecki (Niemcy).

Jednocześnie warto też pamiętać, gdzie na klawiaturze znajdują się znaki z umlautami i escetami. Tak więc w układzie niemieckim ligatura ß znajduje się po prawej stronie zera na bloku alfanumerycznym, a znaki ä, ö, ü znajdują się również po prawej stronie klawiatury na tych samych klawiszach z rosyjskimi literami, odpowiednio, e, f, x.

Ponadto Y jest rzadko używane w języku niemieckim, więc ta litera na klawiaturze znajduje się w innym miejscu niż standardowy układ łaciński. W niemieckim układzie klawiatury pozycje liter Z i Y są odwrócone.

Pisanie znaków ä, ö, ü, ß w języku angielskim

Możliwe jest ustawienie charakterystycznych znaków niemieckich przy użyciu układu angielskiego (US – International). W tym przypadku znaki ä, ö, ü i ß odpowiadają kombinacjom klawiszy Alt z odpowiednio literami q, p, y, s, czyli

  • Ä – Alt+q,
  • Ö – Alt+p,
  • Ü – Alt+y,
  • ß – Alt+s.
Poprzednia publikacja
Jaka jest najdłuższa rzeka Europy ? – Dunaj
Nastepna publikacja
Lista kanałów Cyfrowy Polsat
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.