15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Operacja zmniejszenia żołądka

Czym jest operacja pomostowania żołądka?

Operacja pomostowania żołądka to bariatryczna procedura chirurgiczna mająca na celu zmniejszenie masy ciała. W tym przypadku żołądek dzieli się na mały (worek żołądkowy, 15-25 ml) i większość. Worek żołądkowy może przyjąć bardzo małą ilość pożywienia, więc następuje szybkie nasycenie. Równolegle omija się jelito cienkie, dzięki czemu soki trawienne z pęcherzyka żółciowego i trzustki zostają znalezione z jedzeniem znacznie później.

Operacja zmniejszenia żołądka

Operacja zmniejszenia żołądka

Dzięki temu znaczna część składników odżywczych i kalorii nie jest wchłaniana i wydalana z organizmu niestrawiona. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj laparoskopowo (z pomocą nakłuć w ciele) w celu zmniejszenia kolejnych powikłań i bólu, a także czasu hospitalizacji pacjenta. W chirurgii laparoskopowej wykonuje się tylko kilka małych nacięć, a pacjent szybko się regeneruje.
Kiedy konieczne jest obejście żołądka?

Operacja bariatryczna jest wykonywana, gdy leczenie zachowawcze otyłości jest nieskuteczne. Terapia zachowawcza odnosi się do żywności, ćwiczeń i zmian stylu życia, ewentualnie także terapii psychologicznej.

Kiedy należy rozważyć leczenie chirurgiczne

Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest z reguły BMI (wskaźnik masy ciała) pacjentów. Dlatego też, przy nieskuteczności leczenia zachowawczego i BMI powyżej 40 kg / m² lub BMI powyżej 35 kg / m² w przypadku chorób wtórnych (na przykład cukrzycy, nadciśnienia), należy rozważyć opcje leczenia chirurgicznego.

Nie ma standardowego leczenia chirurgicznego odpowiedniego dla wszystkich pacjentów. Dlatego konieczne jest stworzenie indywidualnego planu leczenia. Wybór opcji operacji zależy w szczególności od BMI, wieku, płci i chorób towarzyszących.

Opcje zmniejszenie zołądka

Inne opcje zmniejszenia żołądka obejmują:

  • Rękawowa gastrektomia
  • Opaska żołądkowa
  • Balon wewnątrzżołądkowy
  • Dwustronnie trzustkowy bypass żołądka z unieruchomieniem dwunastnicy

Przetaczanie powoduje większą utratę wagi niż przy opaskowaniu żołądka lub gastrektomii kanalikowej. Utrata masy ciała wynosi średnio 61,6%.

45% wszystkich procedur chirurgii otyłości to tak zwane „obejście żołądkowe” lub obejście żołądkowe Py-Y. Dzięki tej procedurze chirurgicznej łączone są dwie metody odchudzania.

Zmniejsza się ilość pożywienia, które można za jednym razem przyjmować, a także stopień przyswajania jedzenia. Żołądek zmniejsza się wraz z tą operacją o 15–25 ml dużego „resztkowego” żołądka, a droga przejścia pokarmu zmienia się w zależności od techniki Py-Y, tak że jedzenie i soki trawienne są mieszane w środkowej części jelita cienkiego.

Przy późniejszym kontakcie pokarmu i soków trawiennych składniki odżywcze są wchłaniane tylko w części jelita. Reszta składników odżywczych wydalana z kałem. Ta metoda przetaczania żołądka prowadzi do utraty 60-70% nadwagi.

Około 80% osób cierpiących na otyłość w wyniku omijania żołądka doświadcza remisji (cukrzycy) spowodowanej otyłością, co oznacza znaczne zmniejszenie ryzyka śmiertelności. Intensywna utrata wagi znacząco poprawia jakość życia osoby operowanej.
Wady obejścia żołądkowego

Po operacji osoby otyłe mogą rozwinąć tak zwany „syndrom dumpingu”. Istnieją zalety i wady. W tym przypadku organizm nie toleruje pokarmów bogatych w cukier lub tłuszcz. W rezultacie te produkty powodują nudności, zawroty głowy i biegunkę. Chociaż dla skutecznej utraty wagi, i tak należy unikać takiej żywności.

Bardzo tłuste jedzenie powoduje tłuste stolce o nieprzyjemnym zapachu. Omijanie soków trawiennych niestety prowadzi również do niedoboru ważnych witamin i minerałów w organizmie, dlatego konieczne jest przyjmowanie suplementów diety przez całe życie.

Operacja pomostowania żołądka jest procedurą bardziej ryzykowną niż inne techniki chirurgii bariatrycznej, takie jak opaski żołądkowe. Wizualizacja reszty żołądka i ERCP (wizualizacja endoskopowa dróg żółciowych i trzustki) z powodu obejścia przewodu pokarmowego nie jest już możliwa. Jeśli pomimo przetaczania pojawia się przyrost masy ciała, dalsze opcje chirurgiczne są bardzo ograniczone lub kosztowne.

Zapobieganie chorobom niedoboru witamin przez całe życie wymaga monitorowania przez doświadczonych lekarzy i specjalistów w dziedzinie prawidłowego żywienia. Przed i po zabiegu zaleca się skonsultowanie się z dietetykiem.

Którzy lekarze i szpitale specjalizują się w chirurgii bypassów żołądka?

Oczywiście osoba potrzebująca chirurgicznego leczenia otyłości chce uzyskać wysoko wykwalifikowaną opiekę medyczną. Dlatego pacjent pyta, gdzie znaleźć najlepszą klinikę w dziedzinie chirurgii bypassów żołądka.

Ponieważ pytanie to jest trudne do obiektywnej odpowiedzi, a szanowany lekarz nigdy nie będzie twierdził, że jest najlepszy, możesz polegać tylko na doświadczeniu specjalisty. Im więcej operacji wykonał lekarz, tym więcej ma doświadczenia.

Są to chirurdzy z doświadczeniem, którzy specjalizują się w leczeniu otyłości. Dzięki ich doświadczeniu i wieloletniej pracy jako specjalisty w dziedzinie chirurgii bariatrycznej, lekarze ci są właściwym wyborem dla pacjenta.

Poprzednia publikacja
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Nastepna publikacja
Jak zrobić masę solną – Domowe sposoby
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.