15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Cała prawda o kwasie foliowym

Pierwszym zaleceniem, które możesz usłyszeć po umówieniu się na wizytę ginekologa podczas planowania ciąży, jest rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego. Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny dla kobiet? Co może powodować jego niedobór w organizmie i na co może wpływać?

Kwas foliowy jest niezbędny do tworzenia kwasów nukleinowych, regulacji procesów genetycznych, podziału komórek. W przypadku niedoboru kwasu foliowego dochodzi do powstawania czerwonych krwinek i rozwija się tzw. Niedokrwistość makrocytowa. Kwas foliowy ma ogromne znaczenie dla rozwoju płodu dziecka. Wszystkie rozwijające się narządy i tkanki płodu potrzebują kwasu foliowego, ale układ nerwowy jest szczególnie podatny na niedobór kwasu foliowego1.

Kwas foliowy nie jest syntetyzowany w organizmie, a jego zaopatrzenie musi być uzupełniane codziennie. Na całym świecie, w tym w Rosji, 67 – 77% kobiet boryka się z brakiem tej istotnej substancji.

Najczęściej niedobór kwasu foliowego jest spowodowany albo niedostatecznym spożyciem go wraz z pokarmem (nasz organizm praktycznie nie syntetyzuje witaminy B9 samodzielnie), albo przez jej zwiększone zapotrzebowanie lub upośledzone wchłanianie kwasu foliowego w jelicie. Choroby tarczycy lub układu moczowego, przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych i doustnych środków antykoncepcyjnych, różne patologie przewodu pokarmowego mogą powodować niedobór kwasu foliowego. Należy zauważyć, że zapotrzebowanie kobiety w ciąży i karmiącej na kwas foliowy jest znacznie zwiększone, jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niezdiagnozowanych chorób przewodu pokarmowego z zaburzoną absorpcją kwasu foliowego.

Jednak nie tylko sam niedobór kwasu foliowego jest niebezpieczny, ale także jego konsekwencje, które objawiają się wzrostem poziomu homocysteiny, aminokwasu, który staje się toksyczny dla organizmu podczas akumulacji. Wpływ zwiększonej homocysteiny na organizm wyraża się w uszkodzeniu powierzchni ściany naczyniowej i tworzeniu skrzepów krwi2. W przypadku nadmiernej ilości homocysteiny w organizmie kobiety istnieje ryzyko dysfunkcji łożyska i zakłócenia odżywiania płodu, co prowadzi do narodzin wcześniaków lub dzieci o niskiej masie ciała. Czasami ten stan prowadzi do aborcji.

Innym niebezpieczeństwem, które kryje homocysteina: ta substancja może powodować wady rozwojowe płodu, takie jak rozszczep wargi, przepuklina kręgowa i inne nieprawidłowości rozwojowe1. Wzrost poziomu homocysteiny wykryto u matek, które urodziły dzieci z zespołem Downa3.

Inne skutki niedoboru kwasu foliowego obejmują niedokrwistość i tłumienie funkcji immunologicznych, a także zmęczenie, bezsenność i lęk u kobiet.

Aby dziecko urodziło się zdrowe, pierwszą rzeczą na początek jest przygotowanie do poczęcia dziecka – jest to kompleksowe badanie lekarskie i przyjmowanie witamin z kwasem foliowym 2-3 miesiące przed planowaną ciążą.

Poprzednia publikacja
Żylaki kończyn dolnych
Nastepna publikacja
Jak dbać o włosy zimą?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.