15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak wygląda przedłużenie e-recepty w dobie e-wizyt lekarskich?

Literka „e” ma w dzisiejszych czasach magiczne znaczenie. Kolejki kaszlących i kichających ludzi pod gabinetem lekarskim dzięki niej nie są już nam straszne, bo i coraz rzadziej ustawiamy się w nich, gdy naszym celem jest zdobycie przedłużenia zwolnienia, skierowania czy przedłużającej leczenie recepty. Dlaczego?

Lekarz online – w czym może pomóc?

Dyskusja dotycząca bezpieczeństwa oferowania usług online przez lekarzy różnych specjalności trwa. Od początku pandemii koronawirusa przekonaliśmy się jednak, że zalet takiego rozwiązania jest sporo, a i nie wydaje się, by były zagrażające dla zdrowia. Zaczęło się od tego, że pacjentom zdiagnozowanym pozytywnie pod kątem koronawirusa przychodnie oferowały teleporady, bo izolacja domowa uniemożliwiała wychodzenie z domów.

Z czasem też podejrzenie takiej diagnozy sprawiało, że odradzano korzystanie z bezpośrednich wizyt w przychodniach, by uniknąć kontaktu z innymi osobami. Okazało się, że pacjenci korzystali z tych wizyt na tyle efektywnie, że stało się to coraz popularniejsze. Zaobserwowano też pozytywny skutek w postaci skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów. Co dziś możemy i za co doceniamy porady lekarskie przez internet?

„E” robi wielką różnice

Wizyta lekarska a e-wizyta oznacza z jednej strony to samo, bo efektem ma być poprawa naszego zdrowia, uzyskanie odpowiedniego leczenia czy skierowania do konkretnego specjalisty. Jednak obok tego są też różnice polegające, chociażby na tym, że aby skorzystać z e-wizyty nie musimy wychodzić z domu.

Jest to korzystne szczególnie dla osób, które do lekarza muszą dojechać z daleka, dla osób z problemem w poruszaniu się czy pacjentów, którzy przebywają w domu z małym dzieckiem i wychodząc do lekarza, musieliby je ze sobą zabrać, narażając tym samym na kontakt z zarazkami, których w takich miejscach, jak przychodnia jest całkiem sporo.

Dlatego szczególnie w sytuacjach, gdy jesteśmy już na jakąś chorobę leczeni, w przychodni znajduje się historia choroby, przedłużenie e-recepty stanowi bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Czym jest taka e-recepta? Jest to odpowiednik zwykłej, papierowej recepty, tyle że dzięki odpowiednim narzędziom teleinformatycznym jest ona wystawiana przez przychodnie w wersji online. Pacjent otrzymuje na telefon SMS z kodem, który wraz ze swoim peselem podaje w aptece i otrzymuje leki.

Jak przedłużyć e-receptę online?

Wystarczy skontaktować się z przychodnią, w której jesteśmy leczeni, by dowiedzieć się jaka procedura tam obowiązuje. Najczęściej wystarczy przekazanie informacji, którego lekarza jest się pacjentem i o jakie leki chodzi. W przypadku prywatnej placówki często konieczna jest wcześniejsza oplata za wystawienie e-recepty, w przypadku publicznych przychodni tego nie trzeba robić.

Czasem też lekarz może oczekiwać dosłania aktualnych wyników badań, co również można zrobić w wersji online. Inaczej jest w przypadku zapotrzebowania na nowe leki, bo tu już musi odbyć się wywiad medyczny z lekarzem. Wymagana jest wtedy e-wizyta lub wypełnienie kwestionariusza medycznego, w zależności od sytuacji.

Dowiedz się więcej na onlinerecepta.pl.

Poprzednia publikacja
5 pomysłów na walentynkowy prezent dla niej
Nastepna publikacja
Usuwanie zmian skórnych laserem CO2
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.