15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Najstarsze miasto w Polsce

Położona w centrum Europy, Polska słynie ze starożytnych miast, z których wiele zachowało swój zespół architektoniczny bez zmian. Nawet pomimo tego, że starożytne miasta Polski zostały poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej, pozostało w nich wiele historycznych budynków, pałaców i placów. Podróżowanie po polskich miastach przyniesie prawdziwą przyjemność niemal każdemu turystowi, który interesuje się historią i zabytkami architektury.

Jakie miasta powinny odwiedzić miłośnicy starożytności

Ci, którzy interesują się starożytnymi polskimi miastami, powinni zdecydowanie odwiedzić małe miasteczko Biskupin. Kilka tysięcy lat temu na miejscu tego miasta powstała starożytna osada, na której terenie znajduje się dziś rezerwat archeologiczny. Spacerując po starożytnych ulicach Biskupina, możesz doskonale zorientować się, jak żyli nasi przodkowie.

Jakie jest Najstarsze miasto w Polsce ?

Kalisz

Jednak to nie Biskupin był pierwszym polskim miastem, który wszedł do ksiąg historycznych, ale położone bardzo blisko miasta Kalisz wspomniał starożytny geograf Ptolemeusz pod nazwą Calicio.

Kalisz – Najstarsze miasto w Polsce

Kalisz - Najstarsze miasto w Polsce

Kalisz – Najstarsze miasto w Polsce

To miasto stało na tak zwanej „bursztynowej ścieżce”, wzdłuż której bursztyn był dostarczany z brzegów Bałtyku do przestrzeni Cesarstwa Rzymskiego.

Gniezno

A obok Calicio znajduje się miasto Gniezno – miejsce narodzin państwa polskiego.

Kraków

Jednak największa liczba zabytków architektury znajduje się w Krakowie – mieście, które było stolicą Polski przed przeniesieniem rezydencji królewskiej do Warszawy.

Należy zauważyć, że Kraków pozostaje dziś jednym z głównych polskich miast.

Gdańsk

Położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego miasto Gdańsk w średniowieczu było oknem Polski na świat. Dziś, dzięki starannej renowacji, historyczne centrum Gdańska zostało odtworzone w średniowiecznej formie.

Lublin


A na wschodzie największym miastem jest Lublin, w którym w XVI wieku odbyła się Unia Lubelska. Ogólnie rzecz biorąc, wiele polskich miast jest znanych ze swoich zabytków historycznych.
Lublin

Częstochowa

Na przykład klasztor w Częstochowie jest nie tylko duchową stolicą Polski, ale także miejscem przechowywania wielu narodowych skarbów w Polsce.

Toruń

Toruń słynie z zamku, którego dozorcą był niegdyś Kopernik, a Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast renesansu.

Poprzednia publikacja
Stan wojenny w Polsce
Kto to jest hejter ?
Nastepna publikacja
Kto to jest hejter ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.