15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Samodzielne ćwiczenie języka angielskiego – jak to robić?

W dzisiejszych czasach język angielski stał się nadrzędnym wśród pozostałych języków, przez co jego znajomość jest wymagana w niemal wszystkich dziedzinach życia. Z tego powodu wielu ludzi, nawet starszych, próbuje na własną rękę nauczyć się języka angielskiego w prosty i szybki sposób. Korzystają oni wówczas z różnorodnych kursów online, aplikacji lub innych alternatywnych metod. Jakie sposoby nauki języka angielskiego sprawdzą się więc najlepiej dla początkujących?

Samodzielna nauka i ćwiczenie gramatyki angielskiej – czy jest trudne?

Zazwyczaj największy problem dla początkujących w języku angielskim staje się gramatyka – istnienie 12 czasów może przerażać. Prawda jest jednak taka, aby móc posługiwać się tym językiem w sposób komunikatywny, wystarczy znajomość 3–5 z nich – Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Continuous i Past Continuous. Każdy z nich ma dosyć prostą konstrukcję, która nie wymaga łączenia ze sobą wielu elementów. Sposoby ich zastosowania również nie są skomplikowane. Czasów Simple używa się do mówienia o sytuacjach dokonanych, natomiast czasy Continuous są wykorzystywane do trybu niedokonanego.

Szybkie i praktyczne porady dotyczące nauki czasu Past Simple można znaleźć na https://szybkanauka.pro/past-simple-cwiczenia/.

W nauce języka angielskiego przydatna będzie także umiejętność tworzenia pytań pośrednich i bezpośrednich z wykorzystaniem czasowników modalnych. Dzięki nim będzie można swobodnie porozumieć się na wyjeździe za granicę i zdobyć potrzebne informacje. Pytania bezpośrednie dzielą się na dwa typy: pytania ogólne, na które odpowiada się: tak lub nie, oraz pytania szczegółowe rozpoczynające się od słowa pytającego, takiego jak what, how much, where itp. Pytania pośrednie natomiast mają znaczenie pytań, ale strukturę twierdzeń – orzeczenie występuje tutaj po podmiocie. Pytania pośrednie wprowadza się pewnymi zwrotami, np. Can you tell me…? Do you know…? Have you any idea…? I wonder… I want to know…

Zadbaj o codzienny kontakt z językiem angielskim

Sama nauka języka angielskiego nie wystarczy, jeśli nie będzie się z nim ciągle obcować i trenować. Regularne słuchanie i mówienie w tym języku pozwala na utrwalenie przyswojonej wiedzy i rozwinięcie swoich umiejętności. Najlepsze będą więc różnorodne formy rozrywki, które nie tylko podszkolą angielski, ale także umilą spędzanie czasu wolnego. Dobrym rozwiązaniem będą seriale i filmy po angielsku oglądane z napisami lub podcasty, czyli nagrania zbliżone do audycji radiowych. Polecane dla bardziej zaawansowanych są książki i e-booki współczesnych znanych i lubianych autorów.

Aplikacje, które pomogą Ci w nauce

W samodzielnej nauce języka angielskiego niezwykle przydatne mogą okazać się aplikacje, które będą towarzyszyć użytkownikowi na co dzień. Wybór aplikacji do nauki to jednak kwestia indywidualna, gdyż trzeba wybrać taką, która jak najlepiej wpisze się w osobiste preferencje użytkownika. Czasami warto wypróbować kilka aplikacji, żeby móc w pełni świadomie zdecydować się na którąś z nich. Jeśli chodzi o darmowe aplikacje z możliwością rozszerzenia, poleca się Babbel, Busuu, Duolingo, English Grammar i HelloTalk. Każda z nich jest dostępna zarówno w systemie Android, jak i iOS, więc mogą z nich skorzystać wszyscy, niezależnie od rodzaju telefonu.

Sprawdź, praktyczne strony internetowe do nauki języka

Oprócz aplikacji, początkujący w nauce języka angielskiego mogą skorzystać z różnych stron internetowych, na których doświadczeni nauczyciele i użytkownicy języka udostępniają darmowe materiały w postaci lekcji lub filmów. Przykładowo na stronie BBC Learning English można znaleźć ćwiczenia na różnym stopniu zaawansowania, a także sekcję gramatyki, języka biznesowego oraz gry i zabawy językowe. W podobnym tonie utrzymane są strony Cambridge English i Voa Learning English. Natomiast strona Ted Talks zawiera tysiące filmów na różne tematy dla osób bardziej zaawansowanych, które można oglądać z napisami lub bez. Anglophenia to z kolei kanał na YouTube, gdzie znajdują się dziesiątki nagrań dotyczących języka angielskiego oraz kultury brytyjskiej.

Poprzednia publikacja
Jak skutecznie pomóc cerze naczynkowej?
Nastepna publikacja
Wystrój pokoju dziecka inspirowany znanymi animacjami
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.