15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Uprawnienia elektryczne SEP czyli kurs elektryka

W Polsce praca elektryka jest dostępna dla każdego, kto posiada odpowiednie specjalistyczne wykształcenie i doświadczenie. Dowiedz się jak zostać elektrykiem, czy warto robić kurs elektryka i czy warto zrobić uprawnienia SEP.

Z tego artykułu dowiesz się, jak znaleźć pracę jako elektryk w Polsce, jak zrobić uprawnienia elektryczne SEP , czy warto robić kurs elektryka oraz jakie dokumenty należy przedłożyć, jakie pozwolenia są potrzebne na legalne zatrudnienie, w jakich miastach najbardziej opłaca się pracować, ile elektryk zarabia za godzinę pracy.

Jak zostać elektrykiem

Na początku swojej kariery specjaliści bez doświadczenia podejmują pracę jako asystenci elektryka lub elektryka, podnoszą swoje kwalifikacje, uzyskują pozwolenia na prace o zwiększonym stopniu skomplikowania, a swoje umiejętności potwierdzają certyfikatami o standardzie europejskim. Po pewnym czasie ich płace stają się porównywalne z zarobkami profesjonalistów.

Jakie są wymagania dla kandydatów na elektryka

Praca elektryka jest dostępna dla wszystkich ale wymaga specjalnej wiedzy, umiejętności i wytrzymałości fizycznej. Kandydat musi spełniać szereg wymagań. Oto kilka z nich:

  • Wiek od 21 do 50 lat.
  • Doskonała kondycja fizyczna. Możliwość długiej pracy na świeżym powietrzu.
  • Uprawnienia SEP – Międzynarodowy dyplom elektryka (łatwiej jest ukończyć kursy i zdobyć nowy niż potwierdzić stary).
  • Atesty i specjalne zezwolenia na prace o różnym stopniu skomplikowania.
  • Umiejętność czytania schematów elektrycznych i rysunków technicznych.

Co to są uprawnienia SEP ?

W Polsce jak i w całej Unie Europejskiej nie ma stopni kwalifikacyjnych. Obowiązują uprawnienia SEP. Możesz pracować bez certyfikatu i uprawnień elektrycznych SEP, ale nie powinieneś liczyć na wysokie wynagrodzenie. Możesz zrobić uprawnienia SEP w wielu ośrodkach szkoleniowych i jest to koszt ok 500zł. Certyfikaty podzielone są na klasy w zależności od napięcia elektrycznego, z jakim będziesz pracować. Szkolenie jest płatne, ale dzięki temu pracownik posiada europejski dokument kwalifikacyjny (certyfikat SEP), który umożliwia mu zatrudnienie w dowolnym kraju UE. Przyjęcia i umiejętności pracy z dokumentacją techniczną możesz zdobyć w wyspecjalizowanych agencjach.

Ja zrobić uprawnienia SEP ?

Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę szkoleniową. Kurs można zrobić zdalnie online przez internet i jest to koszt ok 100zł natomiast sam egzamin na uprawnienia SEP to koszt ok 300zł.

Warunki i cechy pracy elektryka

Trudno jest oficjalnie dostać pracę elektryka w Polsce bez kursu elektryka oraz uprawnień SEP.

Specjalistom, którzy wydali wizę pracowniczą, oferuje się legalną pracę z ubezpieczeniem, nierzadko, z opłatą za zakwaterowanie (pokoje z noclegiem dla 2-4 osób) w hostelu lub hostelu i podróż. W umowie rzadko są zawarte posiłki. Każdy kupuje produkty samodzielnie.

Młodzi profesjonaliści bez doświadczenia otrzymują 13 zł brutto za godzinę. Przeciętne wynagrodzenie osób z doświadczeniem to 20 zł. W większości przypadków pracuje sześć dni w tygodniu, ale są propozycje z pięcioma dniami. Zmiana rzadko trwa krócej niż 10 godzin, czasem dłużej. Wyższa stawka obowiązuje za przepracowanie, pracę w święta i godziny nocne.

uprawnienia elektryczne

uprawnienia elektryczne

Ile zarobi elektryk z uprawnieniami SEP

Praca elektryka w Polsce od samego początku charakteryzuje się wysokim poziomem wynagrodzenia. Specjalista z doświadczeniem i uprawnieniami SEP ma szansę zarobić więcej od 4000 do nawet 7000zł netto.

Co będzie robił elektryk z uprawnieniami SEP

Poprzednia publikacja
Whisky chroni przed rakiem – stwierdzili izraelscy naukowcy
Nastepna publikacja
Jak ugotować brokuły ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.