15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest mechanizm z Antykithiry

1 Komentarz

Co to jest mechanizm z Antykithiry

Komputery wkroczyły w nasze życie stosunkowo niedawno. Przez lata, które są znane zwykłym ludziom, urządzenia te przeszły długą ścieżkę ewolucyjną: zmieniły się bardzo mocno zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jednak wszystkie one są bardzo dalekie od ich „przodka”: porównując współczesny komputer i stary, nie da się znaleźć podobieństw.

Odległy przodek komputera, wymyślony przez starożytnych Greków ponad dwa tysiące lat temu, wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle. Miał tarczę, koła zębate i dłonie . Absolutnie nic wspólnego. Oczywiście to urządzenie jest uważane za komputer raczej arbitralnie, ponieważ wejście oprogramowania nie zostało jeszcze wynalezione. Ale możemy nazwać go starożytnym kalkulatorem , ponieważ mógłby wykonywać różne obliczenia, nawet jeśli wykonywał najbardziej skomplikowane manipulacje. W każdym razie ewoluował do pełnowartościowego urządzenia do operacji arytmetycznych, chociaż jego funkcjonalność nie ograniczała się do nich. Zapoznaj się z mechanizmem Antikythera .

Co to jest Mechanizm z Antykithiry

Co to jest Mechanizm z Antykithiry

mechanizm z Antykithiry – Skąd się wzięła nazwa ?

Nazwa mechanizmu była na cześć wyspy Antikythera, wokół której została odkryta w 1900 roku. Naukowcy nie mogli uwierzyć własnym oczom. Relikwie, które schwytali z zatopionego statku, który dawno już zniknął w głębinach Morza Egejskiego. Sądząc po monetach znalezionych na statku, zbudowali go w 100 roku przed naszą erą . Ale pod względem złożoności wspomniany mechanizm odpowiadał nie mniej niż nowemu czasowi !

mechanizm z Antykithiry – Początki i trochę historii

W starożytnej Grecji mieszkał geniusz, którego myśli były przed czasem. To niesamowite, że w przyszłości rzemieślnicy starali się odtworzyć mechanizm Antikythera, ale nie mogli osiągnąć takiej dokładności przez tysiąc lat. Specjaliści, którzy studiowali go od stulecia, doszli do wniosku, że autorstwo może należeć do Posidoniusa, astronoma i filozofa z wyspy Rodos , nauczyciela słynnego Cycerona. Sam Cyceron mówił o takim urządzeniu stworzonym przez Archimedesa (można to odczytać w jego traktacie „O państwie”). Inni naukowcy sugerują, że astronom Hipparch miał rękę do stworzenia „kalkulatora”.

mechanizm z Antykithiry – Rekonstukcja

Pierwszą stosunkowo udaną próbę rekonstrukcji mechanizmu Antikythera dokonał w 1959 r. Derek Price . Z pomocą utalentowanego zegarmistrza Johna Gleeve’a udało mu się zbudować kopię urządzenia z mechanizmem różnicowym.

Dopiero w połowie XX wieku greccy naukowcy wraz z brytyjskimi i amerykańskimi kolegami byli w stanie w pełni odtworzyć wygląd starożytnego znaleziska i ostatecznie ustalić jego cel. Na ich pomoc przychodzi tomografia rentgenowska. W 2005 r. Zespół badawczy pod kierownictwem profesora Mike’a Edmundsa , w ramach projektu badawczego Antikythera Mechanism Research, odcyfrował prawie wszystkie inskrypcje na starożytnym znalezisku.

Mechanizm z Antykithiry - Replika

Mechanizm z Antykithiry – Replika

Jak działał mechanizm z Antykithiry

Okazało się, że mechanizm z Antykithiry służył jako mechanizm ustalania daty rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich . Archeolodzy uważają, że był on dostępny we wszystkich większych osiedlach, w których żyli sportowcy. Oczywiście wybrany przez niego dzień nie był przypadkowy: urządzenie musiało z dużą dokładnością liczyć czteroletni cykl . W tym celu konieczne było określenie ruchu ciał niebieskich.

Mechanizm Anti-Kite nie tylko obliczył położenie Słońca i Księżyca , obliczył czas zaćmienia (zarówno słoneczny, jak i księżycowy), ale także pokrył wszystkie znane wówczas planety (a starożytni Grecy zdołali „poznać” Marsa, Merkurego, Saturna, Wenus i Jowisza ). Przypuszczalnie przy jego pomocy okazało się, że orbita księżycowa ma kształt eliptyczny. Dzięki tej funkcji mechanizm Antikythera rozprzestrzenił się na inne gry. Dzięki temu policzono cykle zawodów i gier Delphic w Koryncie. Współczesna osoba może przyjąć to urządzenie jako antyczny kalendarz , chociaż nie każdy może z niego skorzystać.

Mechanizm z Antykithiry

Mechanizm z Antykithiry

Jak działa 2000-letni komputer – mechanizm z Antykithiry

 

Kilkadziesiąt miniaturowych kół zębatych było niezwykle dobrze dopasowanych do siebie. Ruch uchwytu – i mechanizm działa! Na przednich tarczach można było zobaczyć dni w roku i znaki zodiaku . Kontrola została przeprowadzona za pomocą tego samego uchwytu, z którym naukowcy ustalili pożądaną datę. W rezultacie mechanizm Anti-Kite dał wiele interesujących informacji astronomicznych.

Ściany przednie i tylne pokazały, w jaki sposób rozmieszczone są ciała niebieskie , a czarno-biała kula mówi, w której fazie znajduje się księżyc . Można było także dowiedzieć się, gdzie planety znajdują się względem gwiazd.

Na jednym z tarcz można było zobaczyć, kiedy zaczynają się zaćmienia Słońca i Księżyca. Mechanizm pokazał cykl na 223 miesiące księżycowe, zwany saros , i podczas tego cyklu zaćmienia powtarzają się z pewną okresowością. Kolejne pokrętło pomoże ci poznać cykl księżycowy Metonova .

Ile informacji starożytni Grecy czerpali z urządzenia, które zdołało wyprzedzić rozwój technologii na tysiąc lat! Jeśli o tym pomyślisz, mechanizm Antikythera naprawdę przypomina komputer dzięki możliwościom uzyskiwania użytecznych danych z jego pomocą.

Cel i działanie mechanizmu z Antykithiry

Cel mechanizmu Antykithiry został ustalony dość dawno temu: jest to urządzenie do obliczania i demonstrowania zjawisk astronomicznych: faz księżyca, czasu wznoszenia się gwiazd, zaćmień Słońca i Księżyca. Na zachowanych fragmentach mechanizmu znajdują się inskrypcje, z których niektóre można od razu odczytać: na przykład nazwy miesięcy i znaki zodiaku. Ale większość tekstów była na powierzchniach skorodowanych przez korozję i przeczytanie ich zajęło dziesięć lat.

wyspa Antykithira – Położenie wyspy gdzie znaleziono mechanizm z Antykithiry

Gdzie leży wyspa Antykithira

Zobacz na mapie

Antykithira to mały kawałek ziemi, położony w pobliżu półwyspu Peloponez, który przyciąga wszystkich miłośników relaksujących wakacji. Ta wyspa jest przeznaczona dla miłośników i dla wszystkich, którzy szukają samotności. Jego powierzchnia wynosi 278 metrów kwadratowych. km, długość linii brzegowej – 52 km, ludność – 13000. Góry na wyspie są niskie, około 500 metrów wysokości Merminkaris – najwyższej góry.

Wyspa Antykithira – Lokalizacja

Zobacz na mapie
W starożytności wyspa ta nazywana była purpurową wyspą, ponieważ Tu wydobywano fiolet, który przyciągał Fenicjan na wyspę. Następnie wyspa została podbita przez Wenecjan, Francuzów, Turków, Brytyjczyków i dopiero w XIX wieku przeniósł się do Grecji, więc w stolicy wyspy znajduje się wenecka forteca, a także wiele klasycznych budynków i ponad 40 starożytnych kościołów. Krajobraz wyspy to urocze, idylliczne plaże, typowe dla całego Morza Śródziemnego, i majestatyczne klify. Zatoka św. Mikołaja, malowniczy port Avlemonas i wybrzeże Kapsali to miejsca, które na zawsze pozostaną w twojej pamięci. Grecy wołają. Kefir „zielony raj” – otrzymał tę nazwę ze względu na las sosnowy (Potamos). W pobliżu znajduje się kościół św. Jana Bożego i jaskinia, w której podobno święty miał zamiar napisać Objawienie.

Mały grecki raj, miejsce spotkania trzech mórz – Morza Egejskiego, Kreteńskiego i Jońskiego. Ta wyspiarska przyroda obfituje w urokliwe piękno, piękne plaże i górskie stoki pokryte zielenią.

Kiefer (lub Kithira) i Antikythera znajdują się na południe od Peloponezu, między przylądkiem Maley i zachodnią Kretą. Stanowią one szczególną jedność administracyjną, geograficzną i historyczną i przez wiele stuleci rozwinęły się absolutnie indywidualny charakter.

W mitologii greckiej wyspa Kiefer jest uważana za miejsce narodzin Afrodyty, gdzie bogini miłości była czczona jako Afrodyta Urania. Wyspa zawsze była inspiracją dla artystów, rzeźbiarzy, poetów i naukowców. W tym magicznym miejscu, oddychającym historią i mitami, powstała wyjątkowa kultura dzięki licznym zdobywcom, którzy czasami opanowali wyspę.

Sąsiadująca Antikythera to mała wyspa z niewielką liczbą osad i bogatą historią. Miejsce odkrycia najsłynniejszego wraku statku w starożytnym świecie, Antikythera, gdzie znaleziono słynny posąg Efhebe, a także jedyny na świecie mechanizm Antikythera, zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód i miłośników spokojnego wypoczynku.

Możesz udać się do Kiefer samolotem z lotnisk w Atenach i Salonikach, statkiem z portów w Pireusie, Yition i Neapolis (najpierw musisz do nich dojechać samochodem, a stamtąd drogą morską).

Co to jest MECHANIZM Z ANTYKITHIRY – FILM – Najważniejsze fakty

Najważniejsze fakty na temat tego czym jest mechanizm z Antykithiry.

 

MECHANIZM Z ANTYKITHIRY – Film dokumentalny

Pełen film dokumentalny na temat wszystkiego co dotyczy urządzania określanego jako „mechanizm z Antykithiry”.

Poprzednia publikacja
Jak pozbyć się kreta – Sposób na kreta
Kiedy sadzić czosnek ?
Nastepna publikacja
Kiedy sadzić czosnek ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.

1 Komentarz

Dodaj komentarz