15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Dlaczego lubimy się przebierać – na jakie okazje się przebieramy

Spis treści:

Korzenie w tradycji

Trudno precyzyjnie określić od jak dawna ludzie cenią sobie przebieranie w przeróżne kostiumy. Już od wieków na królewskich balach obowiązywały eleganckie stroje i wspaniałe, zdobione maski. W Polsce niegdyś największym uzasadnieniem do zakładania niecodziennych strojów, był właśnie karnawał, czyli okres czasu przypadający od święta Trzech Króli aż do wtorku, który poprzedza Środę Popielcową od której wchodzimy w czas Wielkiego Postu. Był to okres tzw. ,,zapustów”, odbywało się wówczas mnóstwo hucznych balów i imprez tanecznych, na których obowiązywało przebranie. To właśnie od Włochów przybyła do nas celebracja karnawału (XVI/ XVII wiek). Karnawałowe przebrania i maski były również popularne wśród uboższej szlachty i chłopów, a dzięki możliwości założenia maski i ciekawego kostiumu ludzie bawili się razem bez względu na status społeczny czy pochodzenie, bo tożsamość była ukryta pod efektownymi przebraniami. W XX wieku zaczęły zachodzić zmiany, a bale były często organizowane przez różne wpływowe środowiska np. literackie, artystyczne, a także bale żywych kwiatów, gdzie kobiety swoją stylizacją i kostiumem nawiązywały do kwiatów. Bal był niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem, szczególnie w życiu młodych kobiet, dla których stanowił on tzw. przepustkę do dorosłości. Debiutantki zazwyczaj musiały mieć skromniejszy strój w kolorze białym, błękitnym lub bladoróżowym. Bogato zdobione przebrania, maski i dodatki były wówczas rezerwowane dla zamężnych kobiet.

Dzieci też lubią!

Sytuacja u dzieci wygląda nieco inaczej, ale one również uwielbiają przebrania. Warto zwrócić uwagę na to, że dzieci poprzez chęć założenia wybranego kostiumu, uzewnętrzniają to co lubią lub zachowania, które podziwiają w innych postaciach. Chłopiec, który wybiera przebranie rycerza, z pewnością chce aby wszyscy podziwiali jego siłę i odwagę. Dziewczynka prezentująca bajkową suknię księżniczki będzie chciała zwrócić uwagę na takie wartości, jak piękno i podziw. Dzięki odpowiedniemu przebraniu dzieci wprowadzają inne zachowania, niż na co dzień, bo przecież młody człowiek w przebraniu pirata, musi być nieco głośniejszy i bardziej energiczny, podążając po mieszkaniu w kapeluszu pirackim. Przebrania pozwalają na chwilę zmienić swoje dotychczasowe zachowanie, na które w rzeczywistości nie można sobie pozwolić. Dzięki kostiumom, dzieci mają ciekawszą zabawę, można zorganizować im wieczór zabaw, gdzie będą mogły wcielić się w wymarzoną rolę i spędzić czas z rówieśnikami. Praktycznym pomysłem będzie wypożyczenie strojów, nie trzeba ich kupować za każdym razem, odpowiednim miejscem jest np. https://strojeprzebrania-krakow.pl/. Poprzez bajkowe przebrania dzieci czują się bardziej dostrzegane, doceniane, a także bardziej pewne siebie. Strój superbohatera w oczach dziecka, to nie tylko ubranie, ale przede wszystkim możliwość zmiany dziecięcego świata na lepsze. Kostiumy to nie tylko dobre sposób na zabawę karnawałową dla dzieci, ale również na czas codziennej zabawy.

suknia

Jak to jest dzisiaj?

W dzisiejszym zabieganym świecie z pewnością coraz rzadziej myślimy o wytwornych przebraniach, ale do łask wracają tematyczne imprezy, które generują możliwość założenia oryginalnego przebrania. Nie przebieramy się już tylko i wyłącznie w okresie karnawału, ale również szukamy wielu innych sposobności i możliwości aby urozmaicić szarą codzienność, ciekawym przebraniem. Strój możesz kupić w internecie, jednak istnieje ryzyko, że może on nieco różnić się rozmiarowo, najlepiej jest więc takie niestandardowe stroje po prostu mierzyć. Każdy z nas chce wyglądać oryginalnie, dlatego można samemu wykonać odpowiedni strój. Wymaga to jednak niemałego nakładu czasu, cierpliwości i zdolności, na co niestety nie każdy może sobie pozwolić. Aby jednak zdobyć wyjątkowy strój na imprezę można skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni kostiumów, dzięki czemu nie musimy kupować stroju na jedną okazję, który potem będzie zalegać w szafie. Dzięki sporemu asortymentowi, możesz wybrać odpowiednie przebranie, spełniające Twoje oczekiwania i potrzeby. Są to nie tylko stroje z bajek, ale również z wielu popularnych hitów kinowych, stroje zwierząt, kostiumy historyczne, stroje niemal na każdą okazję, nawet przeróżne festiwale tematyczne i imprezy.

Na jakie okazje obecnie przebieramy się?

Kiedyś przebrania było bardzo popularne, a nawet obowiązkowe praktycznie tylko w karnawale, ale dzisiaj nie brakuje nam różnych okazji na jakie moglibyśmy skorzystać z efektownego przebrania.

  • Młodzież lubi przebierać się na coroczne Juwenalia na uczelni, gdzie panuje zupełna dowolność, a goszcząc na takim evencie nie powinniśmy być zaskoczeni żadnym stylizacjom. Coraz to ciekawsze i oryginalniejsze stroje stały się niemal standardem na takich imprezach. Studenci wypożyczają stroje a czasem nawet wykonują je sami. Jedyna granica, jaka obowiązuje – to wyobraźnia.
  • Młodzi ludzie przebierają się także na imprezy i festiwale tematyczne np. Oktoberfest.
  • Chcemy zabłysnąć wyjątkowym kostiumem także na świątecznych przyjęciach, aby wtopić się w klimatyczną atmosferę magii świąt.
  • Dużą popularnością cieszą się także bale Halloweenowe, gdzie przebieramy się za wszelkiej maści zombie, duchy, kościotrupy i inne przerażające postacie.
  • Polską alternatywą dla Halloween jest Bal Wszystkich Świętych, gdzie można przebrać się w jeden z historycznych lub religijnych strojów i udać się na taki event. Najważniejsze to dobra zabawa.
  • Niesłabnącą popularnością cieszą się również imprezy tematyczne w stylu lat 20, 60, 80, w stylu Dzikiego Zachodu, można również zorganizować takie przyjęcie, nawiązując do hitów kinowych, gdzie można wykorzystać przebrania wielu gwiazd. Pojawiają się również pomysły wcielenia się w bohaterów z bajek np. Myszkę Miki, Kubusia Puchatka, lub przedstawicieli zawodów np. lekarza, pielęgniarkę, strażaka. Życie codzienne może okazać się również źródłem inspiracji i możemy przebrać się za przedmioty codziennego użytku np. solniczkę, toster, gąbkę itp.

Każdy strój może być ciekawy, pod warunkiem, że pasuje do tematycznej imprezy na którą się wybieramy. Musimy czuć się w nim komfortowo, tylko wtedy impreza będzie udana.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na organizację przyjęcia na którym wymagane są przebrania. Jest to fantastyczne oderwanie się od rzeczywistości, aby wybrać wymarzony kostium i wcielić się w rolę jaka za nim się kryje. Imprezy tematyczne, jak również przyjęcia dla dzieci to idealna okazja aby zaprezentować oryginalny strój i świetnie się bawić pośród innych, kreatywnie przebranych uczestników.

Poprzednia publikacja
Kiedy i dlaczego dziecko ma kolkę? Jak zapobiegać kolce u noworodka?
USOS UW
Nastepna publikacja
Co to jest USOS UW – USOSweb – Uniwersytet Warszawski
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.