15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

jak wyczyścić zamszowe buty

Wstęp

Produkty wykonane z zamszu mają elegancki wygląd, ale wymagają starannej opieki. Zaniedbanie i złe podejście do sprzątania szybko doprowadzają ich do ruiny. Zanim skorzystasz z naszych wskazówek, przeczytaj uważnie instrukcje dotyczące dbania o swoje produkty.

Zamszowe buty są kapryśne i nie tolerują wilgoci, dlatego lepiej jest zachować swoje ulubione zamszowe buty, aby oczyścić pogodę lub ostrożnie potraktować je specjalnym środkiem hydrofobowym. Zaleca się, aby mokre zamszowe buty były wypełnione zmiętą gazetą i pozostawione do wyschnięcia z dala od urządzeń grzewczych, a czyszczenie należy rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu.

jak wyczyścić zamszowe buty?

Kurz i lekkie zabrudzenia można usunąć za pomocą lepkiej rolki, taśmy papierowej lub miękkiej szczeciny. Przed rozpoczęciem czyszczenia nie zapomnij przetestować ich efektów na małym i dyskretnym obszarze powierzchni.

Wielu ekspertów zaleca czyszczenie zamszowych butów strumieniem pary za pomocą specjalnej szczotki z gumowym włosiem, którą można kupić w większości sklepów obuwniczych i sprzętu. Ale uważaj i staraj się nie dopuścić do zamoczenia butów: jak tylko zostanie nasiąknięty wilgocią, zrób sobie przerwę i pozwól jej wyschnąć w temperaturze pokojowej, a następnie kontynuuj „procedury wodne”.

Istnieje wiele produktów do czyszczenia zamszu, jednak zaleca się wstępne przetestowanie ich działania na małej i niepozornej powierzchni.

Aby zwalczać ciężkie zabrudzenia, należy czyścić zamszowe produkty ciepłą wodą z mydłem z kilkoma kroplami amoniaku, zanurzając w nim szczotkę lub gąbkę, a nie buty. Po umyciu wypłukać produkt zimną wodą, wytrzeć wilgotną, a następnie suchą szmatką i wysuszyć, aby usunąć ciepło.

Jeśli na ulubionej parze zamszowych plam są tłuste plamy, posyp je obficie talkiem i pozostaw na kilka godzin, a następnie zdejmij za pomocą szczotki do butów.

Jak czyścić buty z zamszu

Wszelkie buty zużywają się z czasem i wyglądają nieporządnie, zwłaszcza zamszowe. Przy regularnym stosowaniu lub niewłaściwej pielęgnacji zamsz zaczyna ścierać się i świecić.

Jeśli twoja ulubiona para butów straciła swój poprzedni wygląd, wytrzyj uszkodzoną powierzchnię – po uprzednim przetestowaniu jej na małym obszarze – bawełnianym wacikiem zamoczonym w płynnym roztworze amoniaku (¼ szklanki alkoholu, rozcieńczony ½ szklanki wody). Po tej procedurze buty należy czyścić specjalną gumową szczotką lub opaską.

Eksperci zalecają również czyszczenie zamszowych produktów słabym roztworem octowym, dodając 1 łyżeczkę esencji octu do 1 litra wody. Nie mniej skuteczny będzie koktajl ciepłego mleka w szklance, do której należy dodać 1 łyżeczkę sody. Zastosuj te roztwory za pomocą bawełnianego wacika lub gąbki, a następnie spłucz czystą zimną wodą.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że niektóre rodzaje zamszu nie są przeznaczone do czyszczenia mechanicznego i najbezpieczniej jest stosować specjalne produkty do pielęgnacji zamszowych butów lub powierzać to zadanie specjalistom.

Instrukcja jak wyczyścić buty zamszowe

Usuń kurz i zanieczyszczenie światłem

Buty zamszowe są „nie przyjazne” wodą, więc przede wszystkim staraj się usuwać zanieczyszczenia za pomocą czyszczenia na sucho. W tym celu w domu będziesz potrzebować:

 • gumowa gumka;
 • kawałek stęchłego białego chleba;
 • talk;
 • czarna kopia;
 • zmielona kawa;
 • tkaniny flanelowe;
 • szczotka do zamszu.
Jak czyścić zamsz?

Jak czyścić zamsz?

Główna zasada: przed rozpoczęciem czyszczenia buty powinny być dobrze wysuszone!

Jeśli zamsz znajduje się w stanie mokrym, pocierasz i smarujesz brud na całej powierzchni. Po tym zabiegu praktycznie niemożliwe będzie przywrócenie butów do porządku w domu.

Aby rozpocząć, usuń kurz, delikatnie czyszcząc buty za pomocą specjalnej zamszowej szczotki lub miękkiej flanelowej szmatki. Małe plamki lub kresek na butach można łatwo usunąć za pomocą zwykłej gumki szkolnej.

Trzymaj oczyszczone buty nad parą przez 5-7 minut – ten zabieg „parowy” odświeża dobrze zamsz, przywracając jego teksturę.

Teraz możesz zadbać o kolor zamszu.

Traktuj jasne buty talkiem lub suszonym miękiszem białego chleba. Po przetworzeniu nie zapomnij ostrożnie oczyścić okruchy zamszem.
Walcz z plamami i zardzewiałymi miejscami

Jeśli po czyszczeniu na sucho Twoje buty nadal wyglądają nieporządnie, a na zamszu wyraźnie widać plamy i błyszczące obszary, nie denerwuj się. Ten problem można również rozwiązać w domu.

 • amoniak;
 • benzyna;
 • ocet;
 • mleko;
 • talk;
 • nadtlenek wodoru;
 • soda oczyszczona.

Aby powrócić do poprzedniego wyglądu, zwilż wacik w amoniaku i delikatnie wytrzyj pożądane miejsca, a następnie wysusz buty.

jak pozbyć się tłustych śladów

Benzyna pomoże Ci pozbyć się tłustych śladów na butach. Nałóż trochę płynu na plamę i posyp go talkiem w proszku. Po 2-3 godzinach oczyść buty gumową szczotką.

Staraj się usuwać uporczywe plamy z ciemnych butów octem, nakładając niewielką ilość płynu na watę lub serwetkę.

W przypadku lekkiego zamszu można zastosować następującą metodę: w 100 ml mleka dodać 5 g sody i 5 kropli amoniaku. Mieszaj, zwilż szmatkę w roztworze i wcieraj brudne plamy.

Usuń plamę z białymi butami i możesz użyć nadtlenku wodoru. Zwilż wacik w płynie i ostrożnie potraktuj pożądane obszary.
Używamy czyszczenia na mokro

Czyszczeniei butów z zamszu

Czyszczenie bardziej zabrudzonych butów

Jeśli opisane metody nie są w stanie poradzić sobie z dużym zanieczyszczeniem, pozostanie Ci jedyny sposób – ostrożnie umyć buty. Aby przeprowadzić taką procedurę w domu, nie psując jednocześnie obuwia, postępuj w następujący sposób:

 • Przygotuj roztwór mydła, rozcieńczając niewielką ilość delikatnego prania w 200 ml wody.
 • Dodać 40 ml amoniaku do wody.
 • Dobrze wymieszać, a następnie spienić płyn.
 • Nałóż powstałą piankę na piankową gąbkę i ostrożnie wyczyść buty, starając się nie zamoczyć produktu zbyt mocno.
 • Po wyczyszczeniu w roztworze mydlanym wytrzyj buty dobrze wyciśniętą wilgotną szmatką, po zanurzeniu ich w słabym roztworze octu.
 • Wytrzyj buty do sucha czystą ściereczką, ubij papierem, aby zachować kształt i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, umieszczając je z dala od baterii ogrzewania parowego i innych źródeł ciepła.
 • Po wysuszeniu czesz buty za pomocą gumowej szczotki lub użyj flanelowej serwetki.

Jeśli po czyszczeniu na mokro kolor zamszu jest nieznacznie wyblakły, nie martw się – w sklepie obuwniczym możesz zabrać specjalną farbę do tego materiału, która sprawi, że buty staną się eleganckie, jak w sklepie.

Poprzednia publikacja
ile kosztuje kremacja ?
Nastepna publikacja
jak usunąć konto na instagramie ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.