15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co warto zobaczyć na Krecie ?

Jeśli nie wiesz, co zobaczyć na Krecie, przeczytaj uważnie naszą recenzję. Sporządziliśmy szczegółową ocenę „najlepszych zabytków Krety”, wybierając te miejsca, które każdy turysta powinien odwiedzić.

Chcesz wiedzieć o zabytkach Krety? Zdjęcia i opisy najpopularniejszych miejsc tego popularnego kurortu znajdują się w naszym artykule przeglądowym. Wspaniała Kreta to największa z greckich wysp, a także piąta co do wielkości wyspa na całym Morzu Śródziemnym. Oferuje wspaniałe plaże i góry i jest dosłownie usiany osobliwymi wioskami. W epoce brązu ta piękna wyspa była siedzibą cywilizacji minojskiej, uważanej za pierwszych rozwiniętych Europejczyków, dlatego Kreta jest pełna historycznych miejsc na każdy gust. Oprócz ruin minojskich turyści będą mogli zobaczyć rozsiane po całej wyspie pozostałości starożytnej Grecji, ruiny epoki weneckiej i okresu osmańskiego.

Miasto Heraklion


Starożytne miasto otrzymało swoją nazwę na cześć mitologicznego charakteru. Za datę jego powstania uważa się pierwszy wiek naszej ery – wtedy był to port morski Knossos. W różnych okresach władcami Heraklionu byli Turcy, Wenecjanie, Bizantyjczycy i Arabowie. Doświadczeni przewodnicy na Krecie mają do opowiedzenia wiele fascynujących faktów na temat tego starożytnego miasta.

Miasto Agios Nikolaos


Zainteresowanie turystów tą atrakcją Krety jest zawsze duże. Nowoczesne miasto zostało zbudowane na terenie Lato (osada Dorian). W ciągu długiej historii swojego istnienia Agios Nikolaos było wielokrotnie palone i niszczone. Dziś jest to centrum rekreacji, zakupów, gastronomii i wszelkiego rodzaju rozrywki. To do tego kurortu nad ciepłe morze przybywają celebryci.

Miasto Rethymno


Kolejne malownicze miasto w Grecji, stworzone przez Wenecjan. Jeśli nie wiesz, co zwiedzić na Krecie, ale pasjonują Cię zabytki architektury i historii, przyjedź tutaj. Będziesz mógł zobaczyć port w Retimnie z fontanną Rimondi i majestatyczną fortecą Fortezza, zbudowaną w XVI wieku. W mieście jest także kilka muzeów.

Park wodny „Water City”


Dokąd udać się na Krecie z dziećmi? Wycieczka do Anapolis do parku wodnego Water City będzie najlepszym rozwiązaniem. Zajęcia wodne są oferowane zarówno dla małych dzieci, jak i dorosłych (w tym ekstremalnego Tarzana). Uważa się, że to właśnie tutaj prezentowany jest największy wybór nowoczesnych zjeżdżalni i atrakcji spośród wszystkich parków wodnych w europejskich kurortach. Recenzje urlopowiczów dotyczące odwiedzania ogromnego kompleksu na świeżym powietrzu są zawsze najbardziej entuzjastyczne.

Projekt „Water City” nie pozwoli Ci na chwilę zapomnieć, że jesteś w Grecji. Na całym placu znajdują się greckie fontanny i kolumny, rzeźbiarskie kompozycje starożytnych greckich bogów i mitycznych stworzeń. Terytorium jest dosłownie zanurzone w sztucznej i naturalnej zieleni.

Pałac w Knossos


Zabytek architektury, który kiedyś był głównym budynkiem Knossos. Ruiny pałacu znajdują się w północnej części wyspy. Zwróć uwagę, że punkt orientacyjny był wielokrotnie próbowany odrestaurować, ale równie często cierpiał z powodu trzęsień ziemi. Dziś można zobaczyć tylko niewielką część niegdyś wspaniałej struktury pałacowej. Niemniej jednak obiekt ten zawsze znajduje się na liście „najlepszych zabytków Krety”.

Zatopione miasto Olus


Jeśli kochasz nurkowanie, w pierwszej kolejności powinny Cię zainteresować interesujące miejsca na Krecie, takie jak ruiny starożytnego Olus. Zatopione miasto było dawniej potężnym ośrodkiem handlowym i portem. Zanurkuj pod wodą i zobacz dziedzictwo starożytnych Rzymian, Greków i innych cywilizacji. Nie ma potrzeby kupowania sprzętu do nurkowania – możesz go tam wypożyczyć. Do dyspozycji są doświadczeni instruktorzy.

Starożytne miasto Gortyn


Starożytne miasto jest ważnym obszarem wykopalisk i znajduje się w południowej części wyspy. Pozostałe ruiny opowiedzą o życiu kultur egipskich, rzymskich i greckich przed wiekami. W niewielkiej odległości od miasta zobaczysz katakumby (ze względów bezpieczeństwa nie będziesz mógł ich obejrzeć od wewnątrz).

Klasztor Świętej Trójcy


Cerkiew z XVII wieku. Klasztor został założony przez przedstawicieli szanowanej rodziny weneckiej – braci Jeremiasza i Wawrzyńca. Ze względu na regularne ataki wojsk tureckich budowa klasztoru została opóźniona aż do XVIII wieku.

Klasztor Preveli


Na wzgórzu wznosi się piękna XVI-wieczna świątynia. Atrakcja jest własnością Kościoła Prawosławnego Konstantynopola. W 1970 roku klasztor został zamknięty z powodu remontu. Jednak dzisiaj każdy turysta, który przeczytał nasze rekomendacje, może ją odwiedzić.

Klasztor Arkadi’


Świątynia również znajduje się na górskim wzgórzu, a także była wielokrotnie niszczona (wiele wartości nie przetrwało do naszych czasów). Jego powstanie rozpoczęto w V wieku, ale sam klasztor powstał dopiero w XVI wieku.

Klasztor Kera Kardiotissa


Jedno z najświętszych miejsc na Krecie, liczące sobie ponad osiemset lat. W tej spokojnej świątyni nadal odbywają się nabożeństwa. Przybywają tu liczni wierzący, aby modlić się do ikony Matki Bożej (kopia), która daje zdrowie i siłę. Według legendy, dotykając obrazu, można wyleczyć nawet najstraszniejsze choroby.

Twierdza Fortezza


Kompleks fortów weneckich z XVI wieku. Strukturę można zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście Retimno. Budynek przez setki lat regularnie zmieniał swój wygląd, jego zewnętrzne mury stopniowo niszczejły. Ale teraz, dzięki pracom renowacyjnym, które trwały około 20 lat, Fortezza uzyskała ten sam majestatyczny wygląd, jaki miał w erze weneckiej.

Twierdza Frangokastello


Zabytek z XIV wieku, zbudowany w celu ochrony przed atakami piratów. Twierdza była w stanie wytrzymać liczne napady i oblężenia, dlatego przetrwała do naszych czasów w stosunkowo dobrym stanie.

Wyspa Twierdzy Spinalonga


Konstrukcja obronna została wzniesiona na małej wyspie ponad 500 lat temu, walcząc z Turkami i piratami. Właściciele twierdzy ciągle się zmieniali. Dziś obiekt jest w przyzwoitym stanie: wiele jego murów obronnych i starożytnych budynków jest prawie nienaruszonych. Nawiasem mówiąc, to właśnie na tej kreteńskiej wyspie po raz pierwszy dano prąd.

Jezioro Qurna


To jedno z największych źródeł słodkowodnych, uważane za cud natury. Warto odwiedzić to jezioro np. Ze względu na spotkanie z jego rzadkimi mieszkańcami – ogromnymi żółwiami. Kurna to obszar chroniony chroniony prawem kraju. Zdaniem naukowców woda w jeziorze jest tak czysta, że ​​można ją wykorzystać do picia bez uprzedniego uzdatnienia. Na jeziorze znajduje się linia plażowa zarówno dla Krety, jak i dla gości państwa.

Jaskinia Dikteyskaya


Niewiele atrakcji przyrodniczych w Grecji jest tak znanych jak ta jaskinia. Według starożytnej mitologii urodził się tu Zeus. Wykopaliska archeologiczne w okolicy ujawniły ogromną liczbę artefaktów stworzonych na cześć tego boga. Jaskinia jest masowo odwiedzana przez wczasowiczów. Obejmuje hol główny i „wiatrołap”. A także piękne podziemne jezioro, przez które przerzucane są mosty z drzew. Twoja podróż odbędzie się wśród niesamowitych stalaktytów i stalagmitów. Jeśli pragniesz „dreszczyku emocji”, możesz przyjechać do jaskini Dikteyskaya na osiołku (wycieczka).

Wąwóz Samaria


Największy i najbardziej malowniczy wąwóz w Europie, w którym zachowały się pozostałości najstarszych świątyń i budowli. Około sto lat temu uznany został za rezerwat przyrody i park narodowy i od tego czasu podlega ochronie. Flora i wyjątkowa fauna Samarii są pilnie strzeżone przez państwo. Dla turystów przygotowano specjalny szlak. Wąwóz najlepiej odwiedzać tylko latem i jesienią. Zwiedzanie może być niebezpieczne we wszystkich innych porach deszczowych. Ponieważ Samaria jest prawie całkowicie wypełniona wodą.

Poprzednia publikacja
Ser podpuszczkowy
jak płacić na aliexpress
Nastepna publikacja
Jak płacić na Aliexpress ? Metody płatności na Aliexpress
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.