15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Szkolna motywacja dzieci do nauki

Współczesne warunki nauki dla dzieci wbrew pozorom nie są proste. Wiele możliwości, które wykorzystane we właściwy sposób mogą bardzo pomóc, stanowią jednocześnie zagrożenie niesprzyjające właściwej edukacji. Są to sprzęty elektroniczne, telewizja, a przede wszystkim Internet. Jak w takim razie w szkole można dodatkowo motywować dzieci do nauki? Jakiego typu aktywności, konkursy i nagrody mogą pomóc w osiąganiu celów edukacyjnych?

Łagodne współzawodnictwo to podstawa

Mimo iż wiele autorytetów uważa, że nauka współzawodnictwa od najmłodszych lat nie jest dobrym pomysłem, pewnych jego form nie da się uniknąć. Jest ono wpisane w naturę człowieka, również tego najmłodszego, jak i w wieku szkolnym. Wspieranie dzieci w dążeniu do sukcesów jest w pełni właściwe. Warto jednak pamiętać, by jak w każdej kwestii, zachowywać umiar. Stosowanie odpowiednich do sytuacji nagród, prezentów może być dodatkowym motywatorem do realizacji założeń. Nie powinno być jednak nigdy celem samym w sobie.

Sukcesy warto nagradzać, starania również

Uczestnictwo dziecka w szkolnych konkursach często dowartościowuje. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nawet codzienna nauka, zdobywanie ocen to forma współzawodnictwa, kończącego się rozdaniem świadectw, dyplomów czy nagród. Odpowiednio dobrane nagrody szkolne to skuteczny sposób do zmotywowania sporej ilości dzieci do nauki, większego zaangażowania. Ciekawa książka, artykuły szkolne czy atrakcyjny dyplom i pochwała na tle klasy lub szkoły – możliwości jest dużo. Nagradzane powinny być nie tylko dzieci osiągające najwyższe wyniki. Symboliczne nagrody powinni otrzymać też ci uczniowie, którzy wykonują sporą ilość pracy, lecz nie zawsze osiągają pełen sukces.

Jak wybrać wartościową, a jednocześnie atrakcyjną dla dziecka nagrodę?

Zarówno pomysły na nagrody w szkole, jak i prezenty na przykład z okazji zakończenia roku szkolnego, powinny być dobrze przemyślane. Wiele osób preferuje nagrody książkowe, niejednokrotnie w postaci lektur na przyszłe lata szkolne. Lepiej jednak, wybierając książkę zdecydować się na pozycję lżejszą, z innego gatunku. Ciekawy album, interesująca powieść młodzieżowa czy przystępna dla dzieci w danym wieku książka popularnonaukowa albo podróżnicza może być o wiele lepszym pomysłem. Powinno być to coś, co wzbudzi w dziecku zainteresowanie, pomoże w wieloaspektowym rozwoju. Obok książek na nagrody za uczestnictwo w konkursach wybierane być mogą inne przedmioty i akcesoria, które choć pośrednio mogą pomóc w poszerzaniu wiedzy.

Poprzednia publikacja
Trening w domu – ćwiczenia fizyczne na kwarantanne
Nastepna publikacja
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.