15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Żółtaczka u noworodków

Żółtaczka (hiperbilirubinemia) jest częstym schorzeniem, które rozwija się u dzieci w okresie noworodkowym. Będąc bezpiecznym w większości przypadków, nadal wymaga obserwacji, aw niektórych przypadkach leczenia.

Żółtaczka noworodków – pojawienie się żółtaczkowego zabarwienia skóry i błon śluzowych u dzieci w pierwszych dniach życia z powodu upośledzonego metabolizmu bilirubiny.

Skąd pochodzi żółtaczka

Bilirubina to żółty kolor skóry – substancja znajdująca się we krwi zarówno dzieci, jak i dorosłych i jest produktem niszczenia czerwonych krwinek – czerwonych krwinek, których główną funkcją jest transfer tlenu.

Liczba takich komórek u noworodka we krwi jest znacznie wyższa w porównaniu z osobą dorosłą.

Bilirubina jest przetwarzana w wątrobie i wydalana z organizmu za pomocą moczu i stolca. U noworodka proces rozpadu erytrocytów jest dość intensywny, a usuwanie bilirubiny jest powolne z powodu niedojrzałości układów enzymatycznych wątroby.

Prowadzi to do wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Bilirubina jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego przenika przez ściany naczyń krwionośnych, gromadzi się w tkankach bogatych w tłuszcz (w tym w podskórną tkankę tłuszczową) i powoduje jej żółtaczkowe zabarwienie.

Czy żółtaczka jest niebezpieczna?

W większości przypadków żółtaczka u noworodków jest łagodna i nie wymaga leczenia.

Jednak nadmiernie wysoka zawartość bilirubiny we krwi może prowadzić do tego, że przenika ona przez ściany naczyń krwionośnych w tkance mózgowej, która jest również bogata w tłuszcz, i spowoduje poważne nieodwracalne uszkodzenie centralnego układu nerwowego.

Dlatego, szczególnie w pierwszym tygodniu życia, konieczne jest uważne monitorowanie obecności i progresji żółtaczki u dziecka.

Jeśli twoje dziecko ma żółtaczkę, jego skóra wygląda na lekko żółtą lub brązową. Czasami białka oczu lub błony śluzowe jamy ustnej stają się żółte. Pierwszą żółtaczką staje się twarz i czoło, a następnie proces rozprzestrzenia się na klatkę piersiową, brzuch i na koniec maluje się ręce i stopy.

Obecność i stopień żółtaczki najlepiej określa się w jasnym świetle dziennym, delikatnie naciskając palcem na różne obszary skóry dziecka.

Lekarz lub pielęgniarka w szpitalu położniczym lub klinice podczas każdego badania ocenia stopień żółtaczki u dziecka, a zatem przypisuje dodatkowe badanie i leczenie.

Należy jednak również zwrócić uwagę na kolor skóry dziecka i poinformować lekarza, jeśli jego żółtaczka gwałtownie wzrasta. Powodem nagłego wezwania lekarza (w tym pogotowia ratunkowego) powinno być pojawienie się dziecka z żółtaczką, letargiem, zmniejszonym ssaniem, gorączką, przenikliwym krzykiem, przechyleniem głowy.

Zapobieganie żółtaczce u noworodka

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania i zmniejszania intensywności objawów żółtaczki jest prawidłowe i częste karmienie. Dziecko powinno być nakładane na piersi tak często, jak to możliwe (co najmniej 12 razy dziennie).

Bilirubina jest wydalana z kałem i moczem. Przy niewystarczającym karmieniu zmniejsza się szybkość wydalania moczu i częstotliwość stolca, w konsekwencji przyspiesza się akumulacja bilirubiny. Nieodpowiednie karmienie prowadzi również do wyraźnej utraty masy ciała, aw konsekwencji do wzrostu poziomu bilirubiny we krwi. Ponadto przy niewystarczającym odżywianiu bilirubina jest ponownie wchłaniana z jelita. Wyznaczenie dodatkowego (z wyjątkiem mleka matki) płynu zwykle nie jest wymagane, jeśli dziecko nie ma objawów odwodnienia. Sama woda nie usuwa bilirubiny, ponieważ substancja nie rozpuszcza się w wodzie.

Leczenie żółtaczki

Przy wysokich częstościach bilirubiny fototerapia jest jedyną skuteczną metodą leczenia – naświetlanie skóry dziecka specjalnym spektrum światła, które niszczy bilirubinę i promuje jej wydalanie z moczem i kałem.

Wskazania do leczenia domowego lub szpitalnego określa lekarz. Uważnie przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza dotyczących leczenia i monitorowania dziecka! Pozwoli ci to przepisać terapię i zapobiec rozwojowi komplikacji.

Poprzednia publikacja
Mała łazienka z wanną – Czy to możliwe ?
Nastepna publikacja
Czy test ciążowy może się mylić ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.